Trwa ładowanie...
d2y6rag

Historyczne porozumienie w USA. Zgoda pomiędzy Izraelem a ZEA i Bahrajnem

W USA doszło do historycznego porozumienia. Izrael zawarł ugodę pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) oraz Bahrajnem. To pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA. Historyczne porozumienie z Izraelem
USA. Historyczne porozumienie z Izraelem (PAP)
d2y6rag

Podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu podpisano trzy dokumenty, regulujące porozumienia pokojowe pomiędzy tymi trzema państwami. Izrael reprezentował premier Benjamin Netanjahu. Z kolei z ramienia ZEA oraz Bahrajnu pojawili się szefowie dyplomacji tych państw: Abdullah bin Zajed al-Nahjan oraz Abdullatif al-Zajani.

Porozumienia zostały zawarte za pośrednictwem USA. Prezydent Donald Trump nazwał je "wielkim krokiem, dzięki któremu ludzie różnych religii i różnego pochodzenia żyć będą razem w pokoju i dobrobycie".

Podwyżki dla polityków. Rzecznik rządu Piotr Mueller: kiedyś trzeba będzie wrócić do tematu

USA. Historyczne porozumienie pomiędzy Izraelem a ZEA i Bahrajnem

Podpisane dokumenty zakładają otwarcie ambasad oraz rozwój współpracy gospodarczej. Co więcej, władze ZEA liczą na to, że porozumienia umożliwią zakup amerykańskich myśliwców F-35.

d2y6rag

Warto zaznaczyć, że ZEA i Bahrajn to pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na porozumienie z Izraelem. Wcześniej taki krok podjęły Egipt oraz Jordania.

USA. Umowa z Izraelem. Reakcja strony palestyńskiej

Podpisane porozumienia budzą sprzeciw strony palestyńskiej. Reprezentant Autonomii Palestyńskiej powiedział w rozmowie z agencją AFP, że jest to "wbicie noża w plecy narodu palestyńskiego".

Jest również reakcja Hamasu, organizacji, która kontroluje Strefę Gazy. Stwierdzono, że umowa ta jest "aktem agresji", który wyrządza "wielką szkodę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y6rag

Podziel się opinią

Share
d2y6rag
d2y6rag
Więcej tematów