Trwa ładowanie...
d2g5jmh

Hiroszima uczciła pamięć ofiar bomby atomowej

W Hiroszimie odbyły się uroczystości ku czci tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na to miasto 66 lat temu. Wziął w nich udział m.in. premier Japonii Naoto Kan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiroszima uczciła pamięć ofiar bomby atomowej
(PAP/EPA)
d2g5jmh

Na tegoroczne obchody nałożyła się tragedia 80 tysięcy mieszkańców okolic elektrowni atomowej Fukushima, poważnie uszkodzonej przez katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami z 11 września. - Japonia musi ograniczyć swe uzależnienie od energii jądrowej - powiedział w Hiroszimie szef japońskiego rządu.

Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui podkreślił, że kryzys związany ze skutkami marcowego kataklizmu nadwyrężył zaufanie Japończyków do pokojowego wykorzystania energii atomowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ponad 60 krajów.

6 i 9 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, zabijając tysiące ludzi - także jeszcze wiele lat po wojnie. Jak poinformowała telewizja NHK, tylko w ciągu ostatniego roku na skutek choroby popromiennej zmarło blisko 6 tysięcy osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to ponad 275 tysięcy.

d2g5jmh

Podziel się opinią

Share

d2g5jmh

d2g5jmh
Więcej tematów