Trwa ładowanie...

Henryk Wujec nie żyje. Opozycjonista pochowany na Powązkach Wojskowych

Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL oraz jeden z filarów "Solidarności" został pochowany na Powązkach Wojskowych. - Jesteśmy tak podzieleni, że trudno myśleć o ludziach, którzy są autorytetami dla wszystkich. Henryk Wujec pozostał jednak autorytetem dla wszystkich - mówił podczas ceremonii prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Share
Henryk Wujec został pochowany w Warszawie
Henryk Wujec został pochowany w WarszawieŹródło: PAP, Fot: PAP, Rafał Guz
d2l4ypp

- Mimo że w ostatnich latach twardo bronił konstytucji, jasno opowiadał się po jasnej stronie mocy, to jednak ten respekt dla jego drogi życiowej, charakteru, niebywałej prostolinijności, skromności oraz do tego, co najważniejsze, czyli do pochylenia się nad drugim człowiekiem, ten respekt zachowują wszyscy - mówił podczas pogrzebu Rafał Trzaskowski.

Henryka Wujca pożegnali także: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, doradca prezydenta RP Zofia Romaszewska. Przedstawicielka Andrzeja Dudy ogłosiła na początku mszy, że Wujec został odznaczony Orderem Orła Białego.

d2l4ypp

Henryk Wujec nie żyje. Dalajlama przesłał list

W trakcie nabożeństwa odczytano także list od duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy. "Uważałem go za przyjaciela. Jako parlamentarzysta zawsze niezłomnie wspierał Tybetańczyków w ich walce o wolność i godność. Stał po stronie naszego narodu i robił, co mógł, by nagłaśniać i wspierać naszą sprawę. Sensem swego życia uczynił służenie dobru zwykłych ludzi w Polsce i gdzie indziej, także jako jeden z przywódców Solidarności w latach 80." - napisał w liście.

Na pogrzebie głos zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich. - Henryk Wujec nie był klasycznym doradcą, był człowiekiem współodczuwającym, on utożsamiał się z losem ludzi, którym trzeba pomóc. Mówił jakby od środka, jakby z głębi swojej wrażliwej duszy i ogromnego doświadczenia życiowego (...). Starał się widzieć człowieka w najszerszym wymiarze, z jego godnością, emocjami, sumieniem, bo liczył się konkretny człowiek i potrzeba okazania mu wsparcia i zainteresowania - mówił Adam Bodnar.

Henryk Wujec nie żyje. Minister Rolnictwa żegna legendę

Legendę Solidarności żegnano także w internecie. "Nie mogąc być na pogrzebie Henryka Wujca, łączę się w modlitwie" - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.

"Wziąłem udział w pogrzebie śp. Henryka Wujca, nie tylko dlatego, że pracował w Ministerstwie Rolnictwa. Znałem go wiele lat jako człowieka uczciwego, życzliwego, pracowitego i dobrego. Choć nie zgadzałem się z wieloma jego poglądami, to zasłużył na szacunek i pamięć. Heniu, żyj w pokoju!" - napisał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

d2l4ypp

"Bez niego świat będzie uboższy" - dodał senator Bogdan Klich.

Koronawirus w Polsce. Senator Jan Filip Libicki wspomina chorobę

Henryk Wujec był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL, wieloletnim posłem i wiceministrem rolnictwa, w latach 2010–2015 doradcą ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł 15 sierpnia przeżywszy 79 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l4ypp

Podziel się opinią

Share
d2l4ypp
d2l4ypp
Więcej tematów