Trwa ładowanie...
db2as5j

Heiko Maas: Bezpieczeństwo Polski traktujemy równie poważnie jak nasze

- Nasi polscy sąsiedzi mogą polegać na tym, że ich potrzeby bezpieczeństwa traktujemy równie poważnie jak nasze własne - zapewnił Heiko Maas, szef niemieckiego MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Heiko Maas, szef niemieckiego MSZ
Heiko Maas, szef niemieckiego MSZ (PAP/EPA, Fot: GEORGI LICOVSKI)
db2as5j

- W ostatnich latach NATO znacznie zwiększyło swoją obecność na wschodzie Europy, przy czym Niemcy wnoszą tu ważny wkład. Wszyscy członkowie sojuszu mają świadomość, że siła NATO zależy od jej spójności. Spójność ta od 70 lat gwarantuje bezpieczeństwo Europy i również w przyszłości będzie miała zasadnicze znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Wszyscy razem musimy pracować nad tym, by dalej rozwijać NATO - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.

Niemiecki polityk zapewnił, że Polska jest dla Niemiec "bliskim przyjacielem i ważnym partnerem w NATO i Unii Europejskiej". Dodał, że "Unia Europejska musi znacznie ściślej współpracować w dziedzinie polityki bezpieczeństwa".

- Nie po to, by zastąpić NATO, lecz w celu umocnienia europejskiego filaru NATO, a tym samym całego sojuszu. Ostatecznie jest to również najlepszym gwarantem tego, by USA nadal angażowały się w ramach NATO i tak jak ostatnio wzmocniły w tym celu swoją obecność w Europie - powiedział Heiko Maas.

db2as5j

"Musimy inwestować w bezpieczeństwo"

Szef niemieckiego MSZ podkreślił, że Europejczycy w przyszłości będą musieli "przejąć więcej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo".

- Wiemy, że my, Europejczycy, musimy inwestować w nasze bezpieczeństwo. Niemcy wnoszą tu swój wkład. Od 2014 roku zgodnie z kryteriami NATO zwiększyliśmy nasze wydatki na obronność o 45 procent. Ale jasne jest też, że Ameryka pozostaje najważniejszym sojusznikiem Europy. Dla zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa potrzebujemy zaangażowania USA zarówno teraz, jak i w przyszłości - dodał.

Źródło: "Rzeczpospolita"

db2as5j

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db2as5j

Podziel się opinią

Share
db2as5j
db2as5j
Więcej tematów