Harcerze ZHP przekazali Światło Pokoju do Brandenburgii
Harcerze z ZHP przekazali Betlejemskie Światło Pokoju sąsiadom zza Odry - mieszkańcom Frankfurtu nad Odrą i całej Brandenburgii.
21.12.2007 | aktual.: 22.12.2007 01:46
Jak poinformował Tadeusz Strażewicz z Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego woj. lubuskiego, uroczyste przekazanie płomienia symbolizującego m.in. miłość, pokój i nadzieję poprzedziła uroczysta msza święta w słubickim kościele pw. Świętego Ducha. Potem jej młodzi uczestnicy spotkali się ze swymi rówieśnikami z Niemiec na granicznym moście na Odrze. Światło zaniesiono do kościoła we Frankfurcie.
Pierwszy raz Betlejemskie Światło Pokoju trafiło z Lubuskiego do Brandenburgii dopiero trzy lata temu. Tradycja przyjmowania go nie była wcześniej znana we wschodnich landach Niemiec, choć nie jest niczym nowym w południowych np. Bawarii, gdzie mieszka wielu katolików.
Akcja Betlejemskie Światło Pokoju została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linzu jako część bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz innych osób potrzebujących pomocy.
Nosiła wtedy nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy roznosząc ogień Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem do różnych instytucji.
Ideą Betlejemskiego Światła Pokoju jest przekazywanie ciepła, miłości i radości w okresie Bożego Narodzenia. Kaganki z płonącymi świecami trafiają do szkół, kościołów, szpitali, domów dziecka, instytucji i urzędów.
Podobnie jak w latach ubiegłych przed Wigilią światło trafi w tym roku do dwudziestu siedmiu państw europejskich, a także do Jordanii i Libanu oraz do obu Ameryk.
Co roku światło od harcerzy otrzymują prymas Polski, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i członkowie rządu. W naszym kraju ten zwyczaj zapoczątkowany w 1986 roku przez austriackich skautów kultywowany jest od 1991 roku.