Trwa ładowanie...

Handel w niedzielę. Gdzie w Europie jest zakazany?

Polska może wkrótce dołączyć do krajów, w których handel w niedzielę jest ograniczony. W czwartek posłowie zdecydowali, że obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę trafi do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Share
Handel w niedzielę. Gdzie w Europie jest zakazany?Źródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
d1wpdlc

Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć większości placówek handlowych. Podobnie jak w innych krajach w Europie zakaz nie obejmowałby małych sklepów, w których w niedzielę pracowaliby ich właściciele oraz stacji benzynowych. Handel w niedzielę byłby też legalny w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i kioskach. Zakupy w większych sklepach zgodnie z projektem ustawy zrobimy tylko w wybrane niedziele, czyli te przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, lipca oraz pierwszą niedzielę lipca.

Zakaz handlu w niedzielę w Europie

Ograniczenia w niedzielnym handlu są w 9 państwach Unii Europejskiej. Tymi krajami są Belgia, Grecja, Francja, Luksemburg, Szwecja, Węgry i Holandia, ale w tym ostatnim państwie to lokalne władze ustalają, czy w niedzielę są otwarte sklepy. A w pozostałych 19 państwach nie ma takich ograniczeń.

Największy problem z zakupami w niedzielę mają Niemcy i Austriacy. Tam handel w niedzielę jest zabroniony, a zakaz nie obejmuje tylko stacji benzynowych, dworców i sklepów przy atrakcjach turystycznych.

d1wpdlc

W 7 innych krajach handel w niedzielę jest ograniczany, ale zdecydowanie w mniejszym stopniu niż w Niemczech i Austrii. W Belgii mogą być otwarte tylko małe sklepy. Podobnie jest na Węgrzech, ale tam zakaz handlu nie dotyczy okresu przed Świętami Bożego Narodzenia. W Luksemburgu duże sklepy mogą być otwarte w jedną niedzielę miesiąca od godz. 14 do godz. 18.

Jeszcze mniej restrykcyjny zakaz handlu w niedzielę obowiązuje we Francji, ponieważ supermarkety są otwarte w dużych miastach i regionach turystycznych do godz. 13. Natomiast w Grecji jest 7 handlowych niedziel w roku, kiedy można zrobić zakupy nie tylko w małych sklepach czynnych przez wszystkie dni tygodnia.

Będąc w Szwecji, możemy nawet nie odczuć ograniczeń w niedzielnym handlu. Zakupy można zrobić wszędzie i kupić prawie wszystko. Jedynym wyjątkiem jest alkohol. W Szwecji napoje mające więcej niż 3,5% alkoholu kupuje się w specjalnych sklepach monopolowych, a te w niedzielę są zamknięte.

Ograniczony handel w niedzielę

W pozostałych krajach Unii Europejskiej handel w niedzielę nie jest zakazany, ale w kilku z nich i tak sklepy są zamknięte. Mimo że we Włoszech i Chorwacji nie ma zakazu handlu, to sklepy przez większość niedzieli są zamknięte. A w Hiszpanii, podobnie jak w Holandii, lokalne władze ustalają kiedy i jakie sklepy są zamknięte w niedziele.

d1wpdlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wpdlc
Więcej tematów