Handel produktami z fok zakazany - koniec krwawej rzezi?
Parlament Europejski zagłosował zdecydowaną większością głosów za wprowadzeniem zakazu handlu produktami z fok. Regulacja wejdzie w życie w 2010 roku.
Parlament przegłosował regulację, która wyeliminuje produkty z fok na rynku UE, zamykając główny rynek zbytu komercyjnych polowań na foki. W praktyce oznacza to, że z rynku znikną towary produkowane z mięsa, tłuszczu i skór fok, takie jak torby, buty, nakrycia głowy, rękawice używane m.in. przez narciarzy, bokserów i motocyklistów. Nie będzie wolno wprowadzać także na rynek niektórych produktów farmaceutycznych, między innymi suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe Omega 3.
- Unia Europejska tworzy historię kończąc handel produktami z fok - powiedziała Rebecca Aldworth, dyrektorka Humane Society International. - Ten zakaz zapowiada początek końca globalnie potępianej rzezi fok w Kanadzie - dodała.
Zakaz wprowadzony w całej Unii zastąpi przepisy prawne stosowane przez niektóre państwa członkowskie i wprowadzi jednolite zasady. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej zaniepokojonej informacjami o brutalnym zabijaniu fok, które doświadczają bólu, strachu i cierpienia.
Unia Europejska była głównym rynkiem dla przemysłu produktów z kanadyjskich fok, stanowiąc około jednej trzeciej odnotowanego eksportu foczych skór. W skali globalnej UE jest odpowiedzialna za przyjęcie jednej czwartej eksportu produktów z fok z całego świata.
W ostatnich latach 11 krajów zakazało handlu produktami z fok lub ogłosiło intencję takiego zakazu. Dołączyły do Stanów Zjednoczonych, które zakazały handlu produktami z fok w 1972 roku.
Zamykający się rynek ratuje życie fok. Sama perspektywa wprowadzenia zakazu importu produktów pochodzących z polowań do UE wystarczyła by obniżyć cenę futra do 15 dolarów kanadyjskich czyli o 86% w porównaniu do roku 2006. Skutkiem tego wiele osób powstrzymało się od polowania - do tej pory z limitu 338.200 fok zabito jedynie 57.622. Jest bardzo prawdopodobne, że gdy polowanie dobiegnie końca ćwierć miliona fok uniknie okrutnej śmierci.
W dniu głosowania w Europarlamencie nad wprowadzeniem zakazu importu produktów pochodzących z polowań na foki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! przekazała petycje (70 tysięcy podpisów) w tej samej sprawie do polskiego rządu. Przedstawiciele fundacji spotkali się z marszałkiem sejmu oraz przewodniczącą sejmowego koła przyjaciół zwierząt Joanną Muchą. Przekazali marszałkowi argumenty przemawiające za wprowadzeniem zakazu importu foczych futer do Polski i znaczenie jakie miałby on na arenie zarówno europejskiej jak i światowej.