ŚwiatHamas zawiesza ataki przeciwko Izraelowi

Hamas zawiesza ataki przeciwko Izraelowi

Radykalne ugrupowanie islamskie Hamas poinformowało w piątek, że "do odwołania" zawiesza samobójcze ataki w obrębie Izraela, a także ataki moździerzowe na izraelskie cele - podała AFP, powołując się na komunikat organizacji.

O rozważaniu możliwości zawieszenia zamachów poinformował już w środę przywódca Hamasu w Ramallah szejk Hassan Jussef.

Ruch Islamskiego Oporu (Hamas) jest - obok Islamskiej Dżihad - odpowiedzialny za większość antyizraelskich zamachów w ostatnich latach. Ich następstwem były dziesiątki zabitych i gwałtowne represje ze strony Izraela.

Rzecznik izraelskiego ministerstwa obrony Binyamin Ben Eliezer powiedział, że Izrael osądzi po czynach deklarację Hamasu.

Hamas podjął decyzję o zawieszeniu zamachów po nocnym spotkaniu przywódców tej organizacji z władzami Autonomii Palestyńskiej. W oświadczeniu napisano, że organizacja deklaruje wstrzymanie samobójczych zamachów bombowych na terenie - jak to ujęto - okupowanego od 1948 roku kraju. Państwo żydowskie powstało właśnie w roku 1948.

Wysoki rangą członek Hamasu Saed Sayam powiedział, że decyzja organizacji obwarowana jest warunkiem, mówiącym, że Hamas zachowuje prawo prowadzenia polityki oporu przeciwko okupacji oraz do odpowiedzi na izraelskie zbrodnie. Sayam nie powiedział, co to w praktyce oznacza.

Krok Hamasu nastąpił po całonocnych rozruchach w Strefie Gazy między służbami bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej a bojownikami organizacji fundamentalistycznych. W rozruchach zginął 17-letni Palestyńczyk, a 16 osób zostało rannych. Rano podczas pogrzebu młodego Palestyńczyka, który - jak twierdzi rodzina - był członkiem Dżihadu, doszło do kolejnych rozruchów z palestyńską policją. Agencje donoszą o rannym cywilu i palestyńskim policjancie.

Hamas, arabski skrót nazwy Islamski Ruch Oporu, powstał w okresie pierwszego palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi - intifady w 1987 roku. Duży udział w zorganizowaniu ruchu mieli Bracia Muzułmańscy, islamskie ugrupowanie działające przede wszystkim w Egipcie. Hamas na początku zajął się głównie niesieniem pomocy ubogim i cierpiącym oraz tworzeniem struktur organizacji charytatywnych.

Duchowym przywódcą ruchu jest niewidomy szejk Ahmed Jasin, który przez 8 lat, od 1989 do 1997 roku, przebywał w izraelskim więzieniu.

Hamas od początku sprzeciwiał się porozumieniom zawartym przez Organizację Wyzwolenia Palestyny z Izraelem w Oslo w 1993 roku. Domaga się powstania wolnego islamskiego państwa palestyńskiego, ze stolicą w Jerozolimie.

Bojownicy Hamasu są odpowiedzialni za liczne akty terroru przeciwko Izraelowi i jego obywatelom. W 2001 roku zamachowcy - samobójcy z Hamasu doprowadzili do masakry w dyskotece w Tel Awiwie i w pizzerii w Jerozolimie.

Strategia Hamasu polega na walce z syjonistycznym wrogiem, ale tylko w Palestynie, a nie poza jej terytorium - tak brzmiał komunikat organizacji po zamachach w USA 11 września.

Hamas otrzymuje wsparcie finansowe z Iranu. Nie uznaje prawa państwa Izrael do istnienia. Liderzy ruchu żądają by Izrael oddał wszystkie ziemie okupowane od 1967 roku. Potem mogłyby się odbyć wybory, podczas których społeczeństwo zadecydowałoby, czy chce pokoju z Izraelem. (aka)

zamachyhamasizreal

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)