ŚwiatHalloween - czas duchów, zjaw i czarownic

Halloween - czas duchów, zjaw i czarownic

Jak głosi tradycja, w Halloween - wigilię Wszystkich Świętych, czyli w nocy z 31 października na 1 listopada - zmarli opuszczają groby, na ziemi pojawią się duchy, zjawy i czarownice. A na pewno pojawiają się przebrane za nie dzieci, a często także dorośli.

Halloween - czas duchów, zjaw i czarownic
Źródło zdjęć: © AFP

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu innych państwach, przyjął się amerykański styl obchodzenia Halloween. Na długo przed końcem października w sklepach pojawiają się więc różne niezbędne akcesoria - odpowiednio makabryczne maski, kostiumy, biżuteria i oczywiście najróżniejszych rozmiarów dynie, które wydrążone, z wyciętymi "oczami" i "zębami" ustawiane są w domach, pubach, biurach.

Im bliżej 31 października, tym częściej na ulicach Londynu spotkać można osoby w spiczastych kapeluszach czarownic, czarnych pelerynach hrabiego Draculi, czy noszące przy sobie oprócz toreb i plecaków, także na przykład plastikowe widły. To przygotowania do Halloween.

Przyjął się także amerykański zwyczaj nachodzenia przez grupy dzieci - poprzebieranych za wampiry, wiedźmy, potwory, szkielety czy nietoperze - domów sąsiadów. Dzieci wykrzykując tradycyjną formułkę "trick or treat" - "sztuczka albo poczęstunek" domagają się słodyczy lub monet.

Dorośli także dobrze bawią się na przyjęciach organizowanych w domach i pubach, na które bardzo często należy przyjść w stosownym do okazji przebraniu. Specjalny strój na tę okazję można zamówić np. na stronach internetowych poświęconych Halloween. Według uznania, można nabyć przebranie wampira, wilkołaka, wiedźmy, zombie czy mumii.

Kościoły w Wielkiej Brytanii, zaniepokojone że tradycje Halloween mogą doprowadzić dzieci i młodzież do praktyk okultystycznych, proponują alternatywę w postaci "święta światła" lub "hallelujah party".

Halloween oprócz okazji do dobrej zabawy stało się także jednym z najbardziej zyskownych wydarzeń dla brytyjskich handlowców, plasując się pod względem przynoszonych zysków tuż po okresie świąt Bożego Narodzenia, ale wyprzedzając takie święta jak Dzień Matki czy Walnentynki.

Tradycja Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obrzędu Samhain (dosłownie "koniec lata"), który oznaczał nadejście zimy, a więc pory roku kojarzonej ze śmiercią.

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa Samhain - obchodzony 1 listopada- przekształcił się w "Hallowmas" lub "All Saints Day" - dzień, w którym czczono pamięć świętych kanonizowanych w danym roku, a noc poprzedzająca ten dzień stała się znana jako "Halloween". Natomiast 2 listopada stał się Dniem Zadusznym, w którym wierzący modlą się za dusze zmarłych.

Monika Kielesińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)