Trwa ładowanie...
d1waruz

Hajnówka. Blokowali marsz. Ruszyły procesy

W Hajnówce (województwo podlaskie) rozpoczęły się procesy m.in. Obywateli RP i działaczy KOD-u, którzy w lutym blokowali Marsz Żołnierzy Wyklętych. Policyjne wnioski o ukaranie dotyczą w sumie 76 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hajnówka, 23 lutego 2019 r.
Hajnówka, 23 lutego 2019 r. (East News)
d1waruz

Sąd Rejonowy w Hajnówce poinformował, że w poniedziałek rozpoczął się pierwszy z trzech procesów. Kolejne rozprawy planowane są na wtorek i czwartek. Obwinionych będzie w nich 26 osób, ale policja podkreśla, że w sumie interweniowali wobec 76 demonstrantów i tyle wniosków o ukaranie zostanie złożonych.

Funkcjonariusze zarzucają zgromadzonym, że blokowali legalnie zorganizowany Marsz Żołnierzy Wyklętych. Oskarżyciel podkreśla także, że zebrani (głównie reprezentujący Obywateli RP lub Komitet Obrony Demokracji) "wzbraniali się przed opuszczeniem miejsca zgromadzenia i utrudniali ruch na drodze publicznej".

d1waruz

- Do sądu trafiło już 68 spraw – podała starsza sierżant Anna Podgórska, oficer prasowa hajnowskiej policji.

Przypomnijmy, że marsz organizowany był przez środowiska narodowe. 23 lutego 2019 roku, około godziny 13.30 w Hajnówce, na ulicy Stefana Batorego demonstrację próbowali zablokować przeciwnicy marszu. Siedząc na drodze nie przepuszczali ponad 300-osobowej grupy i nie reagowali na wezwania policji do rozejścia się. Z jezdni zostali usunięci przez mundurowych siłą. Całe zdarzenie rejestrowali wyznaczeni do tego policjanci, a na koniec na podstawie materiału wideo i zdjęć skierowano do sądu wnioski o ukaranie.

WIDEO: Publicyści: Schetyna rozdaje pocałunki śmierci

Protestujący sprzeciwiali się upamiętnianiu Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali, szczególnie gloryfikowanie Romualda Rajsa "Burego" jest ich zdaniem niedopuszczalne.

d1waruz

Wcześniej Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zakazał marszu narodowcom. W uzasadnieniu napisał m.in. iż trasa planowanego zgromadzenia "została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej jak np. cerkiew". Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił jednak zakaz, zezwalając na manifestację.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1waruz

Podziel się opinią

Share
d1waruz
d1waruz
Więcej tematów