Trwa ładowanie...
d3f429t

Haga. Bosco Ntaganda "Terminator" skazany na 30 lat

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze skazał kongijskiego generała Bosco Ntagandę - nazywanego "Terminatorem" - na 30 lat więzienia. To kara za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Wyrok jest najwyższym w historii trybunału.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bosco Ntaganda na sali Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze
Bosco Ntaganda na sali Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (PAP, Fot: Peter Dejong)
d3f429t

- Skala morderstw popełnionych przez Ntagandę była ogromna - argumentował sędzia Robert Flemr, ogłaszając wyrok. Dodał, że część działań kongijskiego generała cechowało szczególne okrucieństwo.

Sąd odczytał indywidualne wyroki za każde z popełnionych przestępstw według ich surowości. Łączny wyrok wyniósłby ponad 200 lat więzienia. Bosco Ntaganda został uznany winnym masowych mordów, gwałtów oraz werbowania dzieci poniżej 15. roku życia.

Rzecznik trybunału poinformował, że 30 lat to najsurowszy wyrok, jaki został wydany od czasu funkcjonowania instytucji. Międzynarodowy Trybunału Karny istnieje od 2002 roku i został powołany do sądzenia osób oskarżonych o najcięższe zbrodnie.

d3f429t

Bosco Ntaganda konsekwentnie utrzymywał, że jest niewinny. Przekonywał, że jest „rewolucjonistą, a nie zbrodniarzem”. Gdy sędzia ogłaszał wymiar kary, nie okazał ani cienia emocji.

Wyrok pocieszeniem dla ofiar

Wyrok z wielkim zadowoleniem przyjęła organizacja Human Rights Watch. - To wyraźna wiadomość, że nawet osoby uważające się za nietykalne pewnego dnia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny - powiedziała Ida Sawyer z afrykańskiego oddziału Human Rights Watch.

- Bólu, jakiego doświadczyły ofiary nie da się cofnąć, jednak wyrok może być dla tych ofiar pocieszeniem, bo wreszcie widzą, że sprawiedliwości stało się zadość - dodała.

d3f429t

"Terminator" był jednym z głównych dowódców rebelianckiego ugrupowania, określającego się jako Patriotyczne Siły Wyzwolenia Konga. Jego bojownicy dopuszczali się okrutnych mordów, takich jak masakra na polu bananowym, w której zginęło 49 osób, w tym dzieci i niemowlęta.

Międzynarodowy Trybunał Karny złożył wniosek o aresztowanie mężczyzny już 2006 roku. Ntaganda dopiero po siedmiu latach oddał się w ręce sprawiedliwości.

Przydomek "Terminator" miał przylgnąć do niego po dwóch krwawych operacjach przeciwko ludności cywilnej w latach 2002 i 2003. To nawiązanie do wykreowanej przez Arnolda Schwarzeneggera postaci filmowej - bezlitosnego, zabijającego bez mrugnięcia okiem robota.

Przeczytaj też:

Niemiecka prokuratura oskarżyła dwóch Syryjczyków o zbrodnie przeciwko ludzkości
"Bild": Zbrodniarze wojenni wśród uchodźców

d3f429t

Podziel się opinią

Share
d3f429t
d3f429t
Więcej tematów