Trwa ładowanie...
d20fr4e
14-01-2017 12:25

Gwiazda Betlejemska - zbiór planet czy supernowa?

Astronomowie nie są zgodni, czy zjawisko opisane w Ewangelii św. Łukasza i Mateusza jako Gwiazda Betlejemska, rzeczywiście było gwiazdą. Istnieje wiele teorii, według których mogła to być kometa, zbiór planet, albo wybuch supernowej.

d20fr4e
d20fr4e

Profesor Józef Smak z Centrum Astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika uważa, że najbardziej prawdopodobna i spójna jest teoria niemieckiego XVII wiecznego astronoma Johanna Keplera, który za Gwiazdę Betlejemską uważał niezwykle rzadkie zjawisko trzykrotnego zbliżenia się do siebie dwóch bardzo jasnych planet, Jowisza i Saturna. Miało to miejsce w roku siódmym przed naszą erą, a zdarza się przeciętnie jeden raz na 1000 lat.

Prefesor Smak powiedział, że dodatkowe znaczenie mógł mieć fakt, iż Jowisz był przez astorlogów uważany za gwiazdę królewską a Saturn - za gwiazdę Izralea.

Astronom podkreślił, ze teoria Keplera pozwala wyjaśnić pozorną sprzeczność zapisów ewangelicznych. W maju roku 7 p.n.e, podczas pierwszej koniunkcji, te planety były widoczne tylko nad ranem, na wschodniej stronie nieboskłonu. A jesienią, gdy "Mędrcy ze Wschodu" dotarli do Jerozolimy, obydwie planety świeciły przez całą noc, najokazalej około północy, i znajdowały się wówczas w południowej części nieba - wyjaśnił astronom. Betlejem znajduje się na południe od Jerozolimy, zatem medrcy mogli iść do Betlejem kierując się widokiem bardzo jasnego obiektu na niebie, który utworzyły dwie planety położone bardzo blisko względem siebie.

Profesor Józef Smak mówi, że największy problem przy próbach określenia, co było Gwiazdą Betlejemską, jest brak możliwości ustalenia dokładnej daty narodzenia Jezusa i szczegółowych zapisków astronomów z tamtych czasów.

d20fr4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20fr4e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj