Gwałtowna zmiana w pogodzie. Jest prognoza na zimę
Jeszcze w tym tygodniu czeka nas znaczny spadek temperatury. Jednak nie na długo. Wrzesień będzie wyjątkowo ciepły. Za kilka dni termometry pokażą nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Jest też eksperymentalna prognoza na zimę.
Sprawdź prognozę dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
- Od środy ochłodzi się. Będą też opady i burze. Wstępne prognozy mówią, że od soboty wróci bardziej letnia aura. Będzie napływać cieplejsze powietrze. Następnie w poniedziałek może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Pogoda. Wkracza Patrycja
Walijewski podkreślił, że do środy czeka nas bardzo ładna słoneczna pogoda. - Będziemy cały czas skąpani w słońcu, dzięki Patrycji, czyli układowi wysokiego ciśnienia, który do nas dotarł - dodał.
- Patrycja będzie się miała dobrze, bardzo powoli w weekend będzie słabła, a mocniej odczujemy to dopiero w środę w godzinach popołudniowych, kiedy to dojdzie do przemodelowania pogody. Niż, który się kręci nad północnozachodnią Europą, wkroczy na teren Polski, stworzy front atmosferyczny. Będą opady i burze. Ochłodzi się - wyjaśnił.
Nad morzem temperatura maksymalna wyniesie od 17 do 19 stopni Celsjusza. W pozostałej część kraju do 21 stopni, jedynie na Mazowszu 22 stopnie.
- Taka aura nie potrwa jednak zbyt długo, tylko właściwie 2-3 dni. Wstępne prognozy mówią, że od soboty wróci bardziej letnia aura. Będzie napływać cieplejsze powietrze - powiedział Walijewski. - Początkowo około 24-26 stopni Celsjusza, ale już w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 29 stopni, a w poniedziałek może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza - dodał.
Na mapach pogodowych widzimy, że naprawdę gorąco zrobi się w połowie przyszłego tygodnia. Temperatura wzrośnie nawet do 32 stopni w cieniu.
Podkreślił, że do końca kalendarzowego lata (23 września) ma być w Polsce letnia aura. Na początku trzeciej dekady września znów się ochłodzi.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował nową, eksperymentalną prognozę długoterminową na cztery miesiące. Według synoptyków IMGW październik zapowiada się z wyższą temperaturą niż zwykle.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogoda. Jak zapowiada się zima?
W listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - czytamy na stronie IMGW. Jednak zrobi się mokro. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Co prawda już w listopadzie możemy spodziewać się przymrozków i opadów śniegu, ale to nie utrzyma się on zbyt długo.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nie zapowiada się, by zima zawitała do nas szybko. W grudniu zarówno średnia temperatura, jak i miesięczna suma opadów powietrza najprawdopodobniej będą kształtować się powyżej normy wieloletniej. Natomiast styczeń przyniesie nam temperatury w granicach normy, za to miesięczna suma opadów będzie powyżej średniej.
Źródło: IMGW/PAP/Ventusky