ŚwiatGubernator wstrzymał egzekucję w ostatniej chwili. Znaleziono dowody na niewinność

Gubernator wstrzymał egzekucję w ostatniej chwili. Znaleziono dowody na niewinność

Gubernator amerykańskiego stanu Missouri Eric Greitens wstrzymał egzekucję skazanego za zabójstwo Marcellusa Williamsa. Decyzja została wydana zaledwie cztery godziny przed wykonaniem wyroku. Badania DNA wykazały, że Williams wcale nie popełnił zarzucanych mu czynów.

Gubernator wstrzymał egzekucję w ostatniej chwili. Znaleziono dowody na niewinność
Źródło zdjęć: © Twitter

24.08.2017 | aktual.: 24.08.2017 09:50

48-letni Marcellus Williams jest oskarżony o zabójstwo reporterki lokalnej gazety Felicii Gayle. Mężczyzna miał dokonać zbrodni podczas włamania do jej domu w sierpniu 1998 roku. Trzy lata później skazano go na karę śmierci. Według sądu Williams miał 43 razy ugodzić nożem reporterkę, kiedy ta nakryła go na gorącym uczynku. Dowód, który pogrążył czarnoskórego mężczyznę, stanowią zeznania dwóch świadków, którzy potwierdzili przed sądem, iż Williams przyznał się im do popełnienia zbrodni.

Po latach wykonano badania, które wykazały zupełnie inny wynik. Kent Gipson, adwokat skazanego twierdzi, że materiał genetyczny znaleziony na nożu, którym zabito Felicię Gayle, należy do innego człowieka. Powołany w tej sprawie biegły Greg Hampikian dodaje, że włosy znalezione na ciele ofiary wykluczają winę Williamsa. Obrona już w 2015 roku skierowała wniosek do Sądu Najwyższego o odroczenie wykonania wyroku ze względu na nowe dowody, jednak sędziowie odrzucili wówczas wniosek.

- Jestem pewien, że każdy zespół śledczy, jak i gubernator, po pełnym zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami i informacjami, dojdzie do takich samych wniosków, co ława przysięgłych i sądy różnych instancji - mówił prokurator Robert McCulloch, który zajmuje się sprawą Williamsa.

Zmiana decyzji sądu może wiązać się z olbrzymimi protestami, które w opinii społecznej wywołała sprawa 49-letniego Williamsa. W ostatnim czasie ponad 200 tys. osób podpisało internetową petycję o wstrzymanie wykonania wyroku kary śmierci. Pod naporem krytyki uznano, że powołany zostanie nowy zespół śledczy, który zbada nowe próbki DNA i na podstawie wyników podejmie decyzję, co dalej z wyrokiem śmierci skazanego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)