Trwa ładowanie...

Grzyb diabelskie palce. Egzotyczny grzyb w polskich lasach

Okratek australijski, to grzyb zwany potocznie "palcami diabła". Jest dość nietypowy. Cechuje go jaskrawoczerwona barwa i wyjątkowy kształt i zapach. Gatunek ten pochodzi z dalekich antypodów, spotkanie go w Polsce należy do rzadkości.

Diabelskie palce, czyli okratek australijski. Egzotyczny grzyb w PolsceDiabelskie palce, czyli okratek australijski. Egzotyczny grzyb w PolsceŹródło: Wikimedia Commons
d3l29sn
d3l29sn

Okratek australijski inaczej nazywany grzybem diabelskie palce, swoim kształtem przypomina on macki ośmiornicy, rozgwiazdę, lub, jak kto woli, wystające z ziemi palce diabła. Trudno go nie zauważyć, bo grzyb ten ma czerwonowiśniowy kolor. Wydziela także nieprzyjemny zapach padliny, podobny do zapachu sromotnika smrodliwego.

Spotkanie okratka australijskiego w polskim lasach jest niezwykłą rzadkością. Ten rodzaj grzyba "Palce diabła" jest gatunkiem niejadalnym. Można go spotkać od lipca do października, pojedynczo lub w grupie. Występuje w lasach liściastych lub iglastych, parkach, zarośniętych ogrodach, a czasami też na łąkach.

Zrazim. Opuszczony kościół z trumną

Grzyb diabelskie palce - skąd wziął się w Polsce?

Okratek pochodzi z Australii, ale rozprzestrzenił się on także na inne regiony świata. W Europie pierwszy raz zaobserwowano go w 1914 roku we Francji. W Polsce jego występowanie odnotowano dopiero w 1975 roku w okolicy Biłgoraja. Zapach tego grzyba przypomina odór rozkładającego się mięsa i woń wydzielaną przez sromotnika smrodliwego.

d3l29sn

Grzybobranie. Sezon na grzyby trwa

Najbardziej "grzybnymi lasami" w Polsce są m.in. Bory Tucholskie, Puszcza Notecka, a w przypadku terenów nadmorskich – okolice Szczecina, Koszalina, Zatoki Gdańskiej. Grzybiarze często wybierają się także na tereny Warmii i Mazur, a zwłaszcza w okolice Olsztyna, Włocławka, Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy. Na południu kraju najczęściej wybierane są najdalsze krańce Podkarpacia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l29sn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l29sn
Więcej tematów