PolitykaGrzegorz Jędrejek kandydatem PiS na sędziego TK

Grzegorz Jędrejek kandydatem PiS na sędziego TK

Dr hab. nauk prawnych, profesor UKSW w Warszawie Grzegorz Jędrejek jest kandydatem PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Grzegorz Jędrejek kandydatem PiS na sędziego TK
Źródło zdjęć: © PAP | Sławomir Kamiński

Według wstępnego harmonogramu obrad Sejmu głosowanie nad wyborem sędziego TK odbędzie się w piątek.

Grzegorz Jędrejek jest autorem 200 publikacji z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa pracy i historii prawa. Od 2005 roku zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Od 2012 roku jest profesorem nadzwyczajnym w UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego. Od 2003 roku zatrudniony w Sądzie Najwyższym.

Na początku lutego Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego wygasiło mandat sędziego Andrzeja Wróbla.

Wróbel - jako kandydat zgłoszony przez klub SLD - został w 2011 roku wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK (wcześniej Wróbel orzekał w Izbie Pracy SN). W połowie grudnia ub.r. o woli rezygnacji Wróbla z funkcji sędziego TK informował ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński.

- Ponieważ tu chodzi o władzę, o Polskę, to powiem, co nie tylko mnie powiedział: że jest zbrzydzony tym, jak się wybiera sędziów, z jaką pogardą wobec procedur i wobec tego, kto może do Trybunału trafiać - mówił wtedy Rzepliński.

Sam Wróbel mówił wtedy portalowi Lex.pl, że podjął działania zmierzające do złożenia rezygnacji z urzędu sędziego TK i powrotu do orzekania w SN. 24 stycznia prezydent Andrzej Duda powołał Wróbla na stanowisko sędziego SN. 11 stycznia na powrót Wróbla do SN zgodziła się Krajowa Rada Sądownictwa.

Ustawa o statusie sędziów TK głosi, że wygaśnięcie mandatu sędziego TK przed upływem kadencji następuje w przypadku m.in. zrzeczenia się przez niego urzędu (jak postąpił Wróbel - przyp. red.). Ustawa stanowi, że wygaśnięcie mandatu sędziego Trybunału w takim przypadku stwierdza Zgromadzenie Ogólne TK w drodze uchwały. Tylko w przypadku śmierci sędziego Trybunału, wygaśnięcie mandatu stwierdza prezes TK w drodze postanowienia.

Po wyborze następcy Wróbla, w 15-osobowym TK będzie ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W TK jest teraz siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 roku), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 roku), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 roku), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 roku), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 roku), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 roku) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 roku).

W TK jest też siedmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W grudniu 2015 roku Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską (obecną prezes TK), Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha (trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia 2015 roku o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 roku na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją). W kwietniu 2016 roku Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w grudniu 2016 roku - kandydata PiS Michała Warcińskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)