Gruzja chce do NATO
Celem Gruzji nie jest objęcie jej natowskim
Planem Działań na rzecz Członkostwa (MAP), ale wejście do NATO -
powiedział w Brukseli premier Gruzji Grigol
Mgalobliszwili.
01.12.2008 | aktual.: 17.12.2008 11:28
- MAP nie jest dla Gruzji celem samym w sobie. Celem jest przyspieszenie integracji z NATO. To oczywiste, że Gruzja stanie się członkiem NATO, jak zostało to zdecydowane na szczycie w Bukareszcie. Dyskusji podlega metoda, jak ten cel osiągnąć - powiedział Mgalobliszwili.
Nowy premier Gruzji spotkał się z Javierem Solaną, wysokim przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz z komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benitą Ferrero-Waldner. Poinformowała ona po spotkaniu, że najpewniej w styczniu rozpoczną się negocjacje w sprawie umowy UE-Gruzja o ułatwieniach wizowych i readmisji.
- Jest oczywiste, że będziemy wspierać dalej stabilizację i reformy w Gruzji, by zbliżać ją do Europy - powiedziała Ferrero- Waldner.
Zgodnie z decyzją kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie, na zbliżającym się posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw Paktu Północnoatlantyckiego miała zostać dokonana ocena gotowości Ukrainy i Gruzji pod kątem objęcia tych krajów MAP-em, czyli Planem na rzecz Członkostwa. Zgodnie z zapowiedziami dyplomatów, decyzja o przyznaniu MAP-u jednak nie zapadnie.
Po konflikcie w Gruzji opór tradycyjnych przeciwników takiego rozwiązania, jak Francja i Niemcy, jeszcze wzrósł - przyznają źródła w sojuszu. Zwolennicy objęcia Gruzji i Ukrainy MAP-em są w mniejszości; są to - jak informują dyplomaci - Polska, Rumunia i kraje bałtyckie.
USA i Wielka Brytania proponują "trzecią drogę". Namawiają członków NATO do zaoferowania Gruzji i Ukrainie członkostwa w sojuszu bez przechodzenia przez oficjalną drogę MAP-u.
- Chodzi o to, by zdjąć MAP z agendy, bo został zbyt upolityczniony i zmitologizowany - tłumaczyły źródła. Według nich lepiej skoncentrować się na zbliżaniu Ukrainy i Gruzji do NATO za pomocą innych, istniejących już instrumentów, a zwłaszcza Komisji NATO- Gruzja i NATO-Ukraina. Kiedy oba kraje w dłuższym terminie spełnią standardy Paktu Północnoatlantyckiego, będą mogły wejść do NATO.
Bez MAP-u do NATO weszły Polska, Czechy i Węgry w 1999 roku. Ten instrument wymyślono dopiero dla następnych w kolejce do Paktu krajów z Europy Wschodniej.
Inga Czerny