Trwa ładowanie...

Grupy przestępcze opanowują internet

Przestępcy opanowują internet. W ubiegłym roku liczba spraw związanych z cyberprzestępczością wzrosła dwukrotnie, do ponad 2,2 tys. - wynika z danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Grupy przestępcze opanowują internetŹródło: Jupiterimages
d993rv7
d993rv7

- Właściwie każda grupa przestępcza szuka dziś w sieci miejsca dla siebie - mówi podinspektor Maciej Zajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku policja dostawała średnio 20 zgłoszeń dziennie o popełnieniu cyberprzestępstwa. Łącznie było ich 6351. To o ponad 30% więcej niż rok wcześniej. W przypadku 2,2 tys. tych spraw policjantom udało się wszcząć postępowanie. To ponad dwa razy więcej takich przypadków niż w 2008 r.

Cyberprzestępcy wyspecjalizowali się szczególnie w oszustwach i wyłudzaniu informacji. Taki proceder nazywa się fachowo phishingiem. Ataki phishingowe przeżyli w ubiegłym roku klienci m.in. Alior Banku, Banku Zachodniego, WBK i Lukas Banku oraz telewizji kablowej UPC.

Na celowniku przestępców coraz częściej znajdują się też kupujący i sprzedający w sieci.

Gazeta Prawna w internecie <a href="http://www.gazetaprawna.pl" rel="nofollow">www.gazetaprawna.pl</a>

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj