Trwa ładowanie...
d4m0qgo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Grupa katolików krytykuje arcybiskupa Pragi

Grupa czeskich katolików wystosowała list otwarty do arcybiskupa Pragi kardynała Dominika Duki zarzucając mu nadmierną - ich zdaniem - bliskość ze światem polityki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z prawej: prezydent Czech Milosz Zeman i abp. Pragi Dominik Duka na otwarciu wystawy "Czeskie klejnoty"
Z prawej: prezydent Czech Milosz Zeman i abp. Pragi Dominik Duka na otwarciu wystawy "Czeskie klejnoty" (AFP, Fot: Michal Cizek)
d4m0qgo

Abp Duka odprawił w piątek w wiejskiej rezydencji prezydenta Czech Milosza Zemana mszę za ojczyznę i za głowę państwa. Sygnatariusze opublikowanego w poniedziałek listu - zarówno laikat, jak i niektórzy teolodzy - uznali, że ten symboliczny akt trudno zrozumieć inaczej niż jako wsparcie polityki Zemana.

Zeman wielokrotnie przestrzegał przed migrantami ekonomicznymi napływającymi do Europy. Mówił, że "nikt ich tu nie zapraszał", że nowo przybyli "będą respektować szariat zamiast czeskiego prawa" i "kamienować cudzołożne kobiety, a złodziejom obcinać dłonie", że muzułmańskie hidżaby i burki "pozbawią nas kobiecej urody", gdyż kobiety będą "okutane od stóp po głowy".

Wysoki komisarz NZ do spraw praw człowieka Zajd Raad Zajd al-Husajn określił w zeszłym miesiącu takie wypowiedzi czeskiego prezydenta jako "islamofobiczne".

d4m0qgo

"Wstyd mi za mojego kardynała" - napisał na Twitterze historyk literatury Martin C. Putna.

d4m0qgo

Podziel się opinią

Share

d4m0qgo

d4m0qgo
Więcej tematów