Trwa ładowanie...

Grupa G8. Jacek Czaputowicz: Rosja musi zmienić agresywną politykę wobec Ukrainy

Szef MSZ Polski Jacek Czaputowicz zabrał głos w sprawie ewentualnego powrotu Rosji do grupy G8. Zdaniem szef MSZ Polski, złagodzenie polityki Zachodu wobec Rosji powinna poprzedzić zmiana stanowiska Moskwy w sprawie Ukrainy.

Share
Grupa G8. Jacek Czaputowicz: Rosja musi zmienić agresywną politykę wobec UkrainyŹródło: East News, fot: AA/ABACA/EAST NEWS
d2yu5i4

O tym, że Rosja powinna wrócić do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata mówił na początku tygodnia prezydent USA Donald Trump. Rosję wykluczono z tego grona po aneksji Krymu. Od tego czasu grupa spotyka się w formule G7.

– Wiele czasu poświęcamy Rosji na tych spotkaniach, a oni są tam nieobecni. Uważam, że Rosjanie powinni tam być, abyśmy mogli rozmawiać bezpośrednio – stwierdził Donald Trump.

Minister Jacek Czaputowicz ocenił z kolei, że nie ma powodu do zmiany stanowiska Zachodu wobec Rosji, dopóki Moskwa nie zmieni agresywnej postawy wobec Ukrainy. Jego zdaniem, w tej chwili "nie ma powodów do zmiany stanowiska państw zachodnich wobec Kremla".

d2yu5i4

– Gdyby Rosja zmieniała swoją politykę, to dopiero byłyby podstawy do zmiany stanowiska Zachodu. Jesteśmy za utrzymaniem jedności Zachodu, oczekując na zmianę stanowiska Rosji – powiedział szef MSZ.

Jacek Czaputowcz ocenił, że słowa Donald Trumpa to "testowanie stanowiska Rosji”. Przeciwni stanowisku prezydent USA jest Unia Europejska.

Prezydent Ukrainy także zajął stanowisko wobec propozycji Trump. Wołodymyr Zełenski stwierdził, że warunkiem przywrócenia Rosji w skład grupy G8 jest oddanie Krymu Ukrainie oraz spełnienie kilku innych postulatów.

Źródło: IAR

d2yu5i4

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

d2yu5i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yu5i4
Więcej tematów