Groźba eksplozji w Fukushimie - skutki mogą być tragiczne
W uszkodzonej japońskiej elektrowni Fukushima trwa akcja mająca zapobiec eksplozji jednego z reaktorów. Eksperci obawiają się poważnych skutków kolejnego już takiego wybuchu od chwili trzęsienia 11 marca.
Akcja prowadzona jest w reaktorze numer jeden. Wewnątrz zgromadziły prawdopodobnie duże ilości wodoru wymieszanego z tlenem, co grozi wybuchem. Dlatego od kilkunastu godzin japońscy eksperci pompują do wnętrza azot, który ma zneutralizować tę mieszankę.
- Wtłaczanie azotu idzie dobrze - mówił w telewizji NHK rzecznik operatora elektrowni, firmy TEPCO. Jak poinformowała agencja Kyodo, inżynierowie mają wtłoczyć do reaktora ok. 6 tys. metrów sześciennych ciekłego azotu w ciągu sześciu kolejnych dni.
Eksplozja byłaby groźna, bo w reaktorze poziom chłodzącej wody jest niski i odsłonięte pręty paliwowe po wybuchu mogłyby emitować do atmosfery duże ilości substancji radioaktywnych. Być może podobne operacje trzeba będzie przeprowadzić w reaktorach drugim i trzecim.
Tymczasem, jak podaje TEPCO, promieniowanie w pobliżu reaktora numer dwa pozostaje wysokie. W środę powstrzymano co prawda wyciek silnie skażonej wody z tego reaktora do oceanu, ale podnosi się za to poziom napromieniowanej wody w tunelu pod reaktorem.