Trwa ładowanie...
d3duz4r

Gross: Schaper nie wniesie wiele nowego

Herman Schaper nie wniesie "zasadniczych nowości" do ustaleń śledztwa w sprawie mordu Żydów w Jedwabnem w 1941 r. - uważa prof. Jan T. Gross, autor głośnej książki "Sąsiedzi", która wywołała dyskusję o udziale Polaków w tej zbrodni.

d3duz4r
d3duz4r

Dobrze się stało, że jeszcze jeden świadek się pojawił; to ważna postać, ale wydaje mi się, że żadnych zasadniczych nowości nie należy się spodziewać. Jeśli chodzi o zasadnicze ustalenia w sprawie Jedwabnego, to my je najogólniej znamy - podkreślił Gross.

Gross od początku twierdził, że zbrodni dokonali miejscowi Polacy, a rola kilku obecnych na miejscu Niemców była ograniczona.

Gross - który o przesłuchaniu gestapowca dowiedział się od PAP - jest pewny, że Schaper będzie postawiony w stan oskarżenia, jeśli są jakieś podstawy, na jakich można by to zrobić. Według niego jednak, rola Schapera w mordzie w Jedwabnem była "niestety ograniczona". Mówię niestety, bo w końcu łatwiej nam byłoby sobie przyswoić, że to była rutynowa zbrodnia - a nie była.

Według Grossa, znalezienie i przesłuchanie Schapera, to "bardzo wielkie osiągnięcie". Dodał, że ma nadzieję, że znajdą się też zdjęcia lub filmy, które Niemcy mieli robić w Jedwabnem.

d3duz4r

Zapytany, jak traktować wiarygodność zeznań zbrodniarza, jakim musiał być wyższy oficer gestapo i SS, Gross podkreślił, że bardzo starzy ludzie - nawet zbrodniarze - mogą być wiarygodnymi świadkami, bo chcą się pozbyć ciążących na ich sumieniu dokonań. Zaznaczył, że prokurator Radosław Ignatiew z IPN jest osobą kompetentną i wiarygodną.

W czwartek IPN poinformował, że w ubiegły czwartek w Niemczech przesłuchano dowódcę komanda gestapo z Ciechanowa Hermana Schapera. Przyznał on, że w latem 1941 roku dowodził komandem gestapo, które działało na terenie województwa łomżyńskiego. Na zadane w czasie przesłuchania pytanie dotyczące mordów Żydów w pobliżu Łomży, odpowiedział, że dochodziło do dzikich akcji tubylczej ludności i jakichś oddziałów. Zastrzegł, że nie wie, jakie to były oddziały.(aka)

d3duz4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3duz4r
Więcej tematów