Gronkiewicz-Waltz o organizacji Euro 2012
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz uważa, że ewentualna organizacja przez Polskę i Ukrainę piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku jest zagrożona. Przyczyną są - zdaniem prezydent - działania ministra sportu Tomasza Lipca i ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego.
Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że minister sportu i minister skarbu chcą uniknąć odpowiedzialności za organizację piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Prezydent pokazała dziennikarzom dzisiejsze pismo z Ministerstwa Sportu, wzywające ją do podpisania umowy dotyczącej Stadionu Narodowego w Warszawie. Umowa miała być dostarczona na Ukrainę, z którą Polska chce współorganizować mistrzostwa, do 12 lutego.
Według Hanny Gronkiewicz-Waltz miasto nie jest uprawnione do podpisania tego dokumentu. Tereny, na których miałby zostać wybudowany Stadion Narodowy, podlegają bowiem finansowanemu z budżetu państwa Centralnemu Ośrodkowi Sportu.
Władze Warszawy zapewniają, że jeśli Ministerstwo Skarbu przekaże stolicy tereny Stadionu Dziesięciolecia i zapewni odpowiednie środki budżetowe, to miasto jest gotowe podjąć się budowy stadionu i organizacji zawodów.
Polska i Ukraina walczą o organizację Euro 2012 z Włochami oraz chcacymi wspólnie zorganizować imprezę - Węgrami i Chorwacją.
Ministerstwo Sportu poinformowało, że decyzja prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o niepodpisaniu gwarancji budowy stadionu powoduje tylko to, iż w organizacji Euro 2012 został zagrożony udział Warszawy. Tomasz Lipiec podkreślił, że ponieważ Warszawa jako stolica powinna być gospodarzem tak wielkiej imprezy, sam podpisał odpowiednie gwarancje.
Minister dodał, że oferta wspólnej organizacji piłkarskich mistrzostw Europy przez Polskę i Ukrainę nie była nawet przez chwilę zagrożona, ponieważ na liście rezerwowej są takie miasta jak Kraków i Chorzów.
Ministerstwo Sportu przypomina, że jednym z wymogów starania się o organizację Euro 2012 jest podpisanie umowy gwarantującej, że gdy Polska razem z Ukrainą wygrają starania o organizację mistrzostw, wówczas zostaną oddane do użytku obiekty sportowe. Takie umowy podpisali już prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Chorzowa. W przypadku decyzji dotyczącej Stadionu Narodowego w Warszawie zgodnie z opinią z Ministerstwa Skarbu Państwa właściwym organem do podpisania umowy jest prezydent Warszawy.