WP

Gronkiewicz-Waltz dla WP: Skrzypek nie ma kompetencji

„Pan Sławomir Skrzypek nie zajmował się nigdy bankowością centralną ani polityką pieniężną. W moim odczuciu nie ma kompetencji. Mam też wątpliwości, czy będzie niezależnym prezesem” – komentuje specjalnie dla Wirtualnej Polski była prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Zadaję sobie pytanie, czy pan Skrzypek będzie w stanie powiedzieć na przykład Jarosławowi Kaczyńskiemu „na to się nie zgadzam”. Polityka kadrowa PiS-u jest bardzo krótka, czyli może być ktoś mierny, byle był wierny. A odzyskanie NBP-u przez PiS było marzeniem braci Kaczyńskich - uważa nowa prezydent Warszawy.

Gronkiewicz-Waltz zapytana, jak to odbije się na Banku Centralnym odpowiedziała, że z pewnością ucierpi na tym prestiż banku. Nie wyobrażam sobie, że pan Skrzypek, który będzie musiał pojechać na pierwsze posiedzenie rady europejskich Banków Centralnych zaraz po tym, jak zostanie wybrany, zabierał głos jak równy z równym. Inni prezesi banków dadzą mu dwa miesiące fory i na tym będzie koniec - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską była prezes NBP.

Gronkiewicz-Waltz dodaje też, że po raz pierwszy w historii przemian w Polsce „tak z marszu” premier (Kazimierz Marcinkiewicz zostanie prezesem banku. Tego nikt wcześniej nie odważył się zrobić. Nawet lewica, która miała bardziej luźną politykę jeśli chodzi o stanowiska - uważa Gronkiewicz-Waltz.

WP

Sławomir Skrzypek jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada też dyplom MBA University of Wisconsin i dyplom Business Management Uniwersytetu Georgetown.

Kadencja obecnego prezesa NBP Leszka Balcerowicza upływa 10 stycznia.

Więcej w serwisie: banki.wp.pl

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP