Grób wuja Mikołaja Kopernika poszukiwany
Archeolodzy i naukowcy rozpoczęli we
Fromborku poszukiwania szczątków biskupa Łukasza Watzenrode, wuja
Mikołaja Kopernika - powiadamia "Gazeta Olsztyńska".
Archeolodzy chcą odnaleźć szczątki biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode, aby móc wykonać badanie DNA, a jego wynik porównać z DNA Mikołaja Kopernika (tyle że oficjalnie jeszcze nie potwierdzono w 100%, że znalezione kilka miesięcy temu szczątki należą do astronoma).
Pierwszym etapem prac było pokonanie specjalnym środkiem chemicznym groźnego grzyba - kropidlaka żółtego. To tak, jakby pokonać "klątwę", o której zawsze mówią eksploratorzy krypt. To właśnie kropidlaka wykryto w krypcie Władysława Jagiellończyka i to najprawdopodobniej on przyczynił się do śmierci naukowców, którzy wchodzili do tej krypty- mówi Wojciech Danielewski z firmy zajmującej się dezynfekcją.
Gdy wszystkie drobnoustroje zginą, dopiero wówczas do krypty wejdą archeolodzy. Niestety, nie wiemy, jak ta krypta wygląda- mówi mgr Beata Jurkiewicz, kierownik Zakładu Badań Archeologicznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Wiemy, gdzie jest wejście do krypty kanoników. Wchodzono tędy jeszcze w latach 70. Ale my poszukujemy krypty biskupiej.
W jej odnalezieniu pomoże dr Tomasz Węcławowicz, architekt i znawca historii sztuki z Papieskiej Akademii Teologicznej. Poszukamy takiej krypty, której mury, spoiny, będą wskazywać na tamten okres- wyjaśnia dr Węcławowicz.
Równolegle do badań we Fromborku w Toruniu będą prowadzone poszukiwania krewniaczek Kopernika (od jego ciotki) i ich potomstwa. Jeżeli udałoby się znaleźć takie osoby, wówczas można by wyodrębnić od nich DNA i porównać z DNA Kopernika. Historykom nie udało się trafić na ślad córek sióstr Kopernika.
Udało się jednak ustalić, że siostry cioteczne Kopernika miały córki, które wydano za gdańskich patrycjuszy. Dzięki temu, że losy tych kobiet są w opracowaniach genealogicznych patrycjatu gdańskiego, nie będzie większych trudności z ustalaniem nazwisk. Naukowcy nie wykluczają rozpoczęcia poszukiwań w Niemczech i Austrii, bo prawdopodobnie tam mogły wyjechać potomkinie sióstr Kopernika. (PAP)