Grób Nieznanego Żołnierza ma 80 lat
W środę mija 80. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Miejsce to w symboliczny sposób upamiętnia bezimiennych żołnierzy, poległych w obronie ojczyzny.
02.11.2005 | aktual.: 02.11.2005 21:58
Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 roku z inicjatywy Władysława Sikorskiego, ówczesnego ministra spraw wojskowych. Znajduje się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, stanowiąc fragment trzech środkowych arkad zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego.
2 listopada 1925 roku uroczyście złożono szczątki anonimowego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa z lat 1918-1919. Pół roku wcześniej odbyło się losowanie, które zdecydowało z którego spośród piętnastu pól bitewnych miały pochodzić ekshumowane zwłoki Nieznanego Żołnierza.
Trumna spoczęła w krypcie pod płytą, na której wyryto napis: "Tu leży Żołnierz Polski poległy za Ojczyznę". Po jej nasunięciu prezydent Stanisław Wojciechowski zapalił wieczny ogień w centralnym zniczu i złożył pierwszy wieniec. Obok stanęły urny z ziemią z pozostałych pól bitewnych.
Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zburzyli Pałac Saski, a sam grób został uszkodzony i przysypany gruzem. Po wojnie odrestaurowano go i 8 maja 1946 roku powtórnie zapalono wieczny znicz. 18 kwietnia 1989 roku w grobie złożono ziemię pobraną z mogił oficerów polskich pomordowanych w Katyniu.
Idea Grobu Nieznanego Żołnierza narodziła się w czasie pierwszej wojny światowej, której wielu ofiar nie udało się zidentyfikować. Po raz pierwszy pochowano Nieznanego Żołnierza w 1920 roku w Wielkiej Brytanii, w Opactwie Westminsterskim. Najbardziej znanym pomnikiem tego rodzaju jest paryski Łuk Triumfalny, który powstał w tym samym roku.