Zakaz grillowania? Jednoznaczna odpowiedź Polaków
Polacy uwielbiają grillować. Jednak czy każdy skrawek zieleni - w tym także ten przydomowy - nadaje się do tego? Czy należałoby zakazać takiej aktywności w tego typu miejscach? Polacy mają na ten temat jednoznaczne zdanie - wynika z badania przeprowadzonego przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski.
19.05.2024 | aktual.: 19.05.2024 11:35
Sezon na grilla zaczyna się w Polsce tradycyjnie wraz z majówką. To na ten okres wszystkie większe sklepy przygotowują specjalne oferty. W promocyjnych cenach można wtedy kupić nie tylko brykiet czy węgiel drzewny, ale też cały asortyment niezbędny do grillowania. Karkówka, kiełbasa, kurczak, boczek, warzywa, niezbędne akcesoria - wszystko jest do wyboru. Sklepy są dosłownie zalane towarem "grillowym".
Grille towarzyszą nam w zasadzie przez całe lato. Jednak czy każde miejsce jest odpowiednie do przyrządzania posiłku z rusztu? Co roku wraca temat grillowania na balkonie w bloku. Zdania w tej sprawie są podzielone. Jedni nie widzą przeszkód, inni nie chcą siłą rzeczy uczestniczyć w zabawach sąsiadów. Swoje zdanie mają na ten temat służby, które wskazują na związane z tym zagrożenia pożarowe.
Polacy zdecydowanie przeciw zakazom
W najnowszym badaniu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków o grillowanie w przydomowych ogródkach. "Czy Twoim zdaniem w Polsce powinno się zakazać rozpalania grilla w przydomowych ogródkach?" - brzmiało pytanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ankietowani nie mieli wątpliwości - łącznie 81 proc. orzekło, że nie powinno się zakazywać tego typu aktywności. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 34 proc. pytanych. "Zdecydowanie nie" - 47 proc.
Jedynie 11 proc. respondentów uważa natomiast, że powinno się zakazać grillowania w przydomowych ogródkach. 4 proc. ankietowanych zakreśliło odpowiedź "zdecydowanie tak", 7 proc. "raczej tak".
Zdania na ten temat nie ma natomiast raptem 8 proc. badanych.
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 19-22 kwietnia 2024 roku. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1152 pełnoletnich Polaków.