Grecki parlament przyjął reformę ustawy emerytalnej
Grecki parlament przyjął w nocy z czwartku na piątek wywołującą w Grecji wiele emocji i protestów rządową reformę ustawy emerytalnej.
Za zmianami opowiedziało się 151 deputowanych konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) premiera Kostasa Karamanlisa, przeciw było 13 parlamentarzystów lewicowej koalicji SYRIZA. Pozostali członkowie liczącej 300 miejsc izby, w tym główna partia opozycji - socjaldemokratyczny Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) - wstrzymali się od głosu.
Głosowało 164 deputowanych. Za było 151, przeciw 13. Ustawę przyjęto. Sesja została zakończona - powiedział prowadzący obrady Dimitris Siufas.
W czwartek przeciw planowanym przez rząd zmianom w ustawie emerytalnej strajkowały w Grecji dziesiątki tysięcy ludzi. Nie pracowały media, służby komunalne, transport, szkoły, protestowali prawnicy i inżynierowie.
Największy sprzeciw Greków budzi rządowy plan wydłużenia o dwa lata okresu składkowego i wieku emerytalnego. Rząd chce też połączenia kilkudziesięciu funduszy emerytalnych w 4-6 większych i zlikwidowania części uprawnień do wcześniejszej emerytury. Zdaniem specjalistów system emerytalny bez reform załamie się najdalej za 15 lat.
Obecnie można w Grecji przejść na emeryturę po 35 latach pracy, w wieku 58 lat; planowana reforma oznaczałaby odpowiednio 37 i 60 lat.
Strajki w ostatnim czasie stały się w Grecji zjawiskiem niemal codziennym. We wtorek przez 24 godziny protestowali kolejarze i pracownicy metra w Atenach. Od dwóch tygodni dochodziło do wyłączeń prądu z powodu strajku pracowników zakładów energetycznych. Strajki śmieciarzy spowodowały, że na ateńskich ulicach piętrzą się sterty śmieci.
W środę w ramach strajku generalnego miejsca pracy opuściły miliony Greków. Sparaliżowanych zostało wiele gałęzi gospodarki i transport publiczny.
Związki zawodowe zapowiadały, że będą kontynuować protesty przeciw reformom nawet jeśli uchwali je parlament.