Grass przyznał się już w 1945 r. do służby w Waffen-SS
Niemiecki pisarz i noblista Guenter Grass przyznał się po raz pierwszy do służby w Waffen-SS już w 1945 r., gdy jako jeniec wojenny przebywał w amerykańskiej niewoli - podał w wydaniu internetowym niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
Redakcja wydawanego w Hamburgu pisma powołuje się na dwa dotychczas nieznane dokumenty, odnalezione w archiwum Wehrmachtu w Berlinie - Wehrmachtauskunftsstelle.
Jeden z dokumentów jest formularzem noszącym tytuł "Tymczasowe oświadczenie jeńca wojennego" wydanym przez biuro ds. zwalniania jeńców III Armii USA. Grass dostał się do niewoli tego oddziału 8 maja 1945 r. w czeskim Marienbadzie (Mariańskie Łaźnie).
Grass podpisał dokument, na którym widnieją odciski jego palców i który zawiera dane o jego stanie zdrowia. Określono go jako ładowniczego-strzelca 10. Dywizji Pancernej "Frundsberg", w rubryce zawód wpisano "uczeń". Z dokumentu wynika, że Grassa (numer jeniecki 31G6078785) zwolniono 24 kwietnia 1946 r., wypłacając mu wynagrodzenie za pracę w wysokości 107 dolarów i 20 centów.
Jak pisze "Der Spiegel", Grass przebywał m.in w jednym z obozów jenieckich w Niemczech południowych, utworzonym na terenie wojskowego lotniska Bad Aibling. Pracował w zespole odpowiedzialnym za zmywanie naczyń w kuchni kompanijnej sił US Air Force.
Drugi dokument, który także jest amerykańskim formularzem, zawiera datę 10 listopada 1944 r. i dodatkową uwagę "Waffen-SS". Prawdopodobnie chodzi o datę powołania Grassa do jednostki - czytamy.
"Der Spiegel" przypuszcza, że dokumenty dotyczące roli, jaką odgrywał Grass w Waffen-SS, nie zachowały się. Waffen-SS zniszczyła pod koniec wojny większość teczek personalnych.
Jacek Lepiarz