Grand Prix Festiwalu Sztuki Lalkarskiej dla Teatru Minor
Czeski Teatr Minor z Pragi ze spektaklem "Z księgi dżungli" został bezapelacyjnie laureatem Grand Prix 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który w środę zakończył się w Bielsku-Białej. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez w świecie lalkarskim.
Jurorzy przyznali nagrodę Czechom za "odnalezienie nowatorskiej formy kontaktu z najmłodszym widzem". Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa bielskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, a także 6 tys. złotych.
Nagrodzony spektakl uchodził za faworyta w teatralnych potyczkach. Jego prezentacja wywołała entuzjastyczne reakcje, przede wszystkim dziecięcej widowni, do której był adresowany.
- To ewenement w poszukiwaniach artystycznych w teatrze lalkowym; głośne wydarzenie teatralne głównie za sprawą pomysłowej i niecodziennej aranżacji przestrzeni scenicznej i bardzo bliskich relacji pomiędzy aktorami a publicznością. Spektakl był wielokrotnie nagradzany - powiedziała szefowa festiwalu Lucyna Kozień jeszcze przed pokazem.
Jurorzy przyznali także dwie nagrody specjalne. Otrzymały je: Opolski Teatr Lalki i Aktora za nowatorskie odczytanie dramatu Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda", a także Compagnie Mossoux-Bonte z Belgii za pełne emocji widowisko "Kefar Nahum", dotyczące niepokojów człowieczej egzystencji.
Widowni dziecięcej bardzo przypadło do gustu "Kino Palace" Teatru Lalka z Warszawy, a młodym krytykom teatr Duda Paiva Company z Holandii.
Przez pięć dni trwania imprezy publiczność obejrzała 24 spektakle 20 teatrów z 14 krajów: Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Węgier, Izraela, Hongkongu i Polski.
Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej towarzyszyły wystawy, koncerty, seminaria, a także prezentacje filmowe.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu imprez. Odbywa się nieprzerwanie od 1966 roku.