Grad: nie będziemy prywatyzowali mediów publicznych
Nigdy nie mieliśmy koncepcji prywatyzacji mediów publicznych. Nie mamy takich planów i nie będziemy prywatyzowali tych mediów - mówił w "Salonie Politycznym Trójki" Aleksander Grad, minister skarbu, poseł Platformy Obywatelskiej.
Salon Polityczny Trójki: Jest abonament dla telewizji i dla radia. Płacą, nie płacą, ale wiadomo, ile jest. Jeżeli politycy będą decydować co roku, ile będzie pieniędzy z budżetu przeznaczonych na media, to wtedy będą uzależnione media od polityków.
- Uważam, ze w budżecie na rok 2009 powinny być środki zabezpieczone na funkcjonowanie mediów publicznych na poziomie przychodów z abonamentu 2007 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy przyjęli ustawę, mieli środki publiczne, którymi będzie dysponowała w określony sposób Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Będzie je przekazywała dla mediów publicznych. Ale ustalmy reguły gry, a nie w takim bałaganie i marnotrawstwie narzekajmy na coraz mniejsze wpływy z abonamentu. One muszą być mniejsze.
Tu powołam się teraz na byłego prezesa TVN czyli mediów prywatnych – ustalmy reguły gry, zacznijmy dyskusję od wizji tego, jak ma wyglądać rynek medialny w Polsce, a nie zaczynajmy od osłabienia mediów publicznych.
- Dlaczego uważa Pan, że może być osłabienie mediów publicznych?
Z tego powodu, że pieniądze nie wpływają na konto.
- Jeżeli unormujemy sytuację w mediach publicznych, ustalimy zdrowe, stałe źródło ich finansowania oraz sposób ich funkcjonowania, to wzmocnimy media publiczne.
Gdybyśmy najpierw ustalili, a potem powiedzieli, to może by tak było. Natomiast, jeżeli najpierw powiedzieliśmy, a potem ustalamy, to jest realny spadek wpływów do mediów publicznych. Jak by Pan minister porozmawiał ze spółkami regionalnymi Polskiego Radia, to by Pan minister zobaczył, ile oni tracą.
- Tak. I w tych spółkach regionalnych Polskiego Radia jest po trzech ludzi w zarządzie. Nie wiem, czym oni się w ogóle zajmują. Zarabiają po kilkanaście złotych, a słuchalność jest czasami na poziomie 1-2%. Ja wiem też, jak funkcjonują radia regionalne. Tam też trzeba wiele rzeczy zrobić. Chcemy znaleźć środki – one będą w budżecie – na ich funkcjonowanie. Natomiast, to nie jest tak, że w mediach jest wspaniale, tylko brakuje pieniędzy. (...)
Panie ministrze, na zakończenie zdanie z oświadczenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: „Działania Platformy są nieodpowiedzialne. Osłabiają media publiczne, co w przyszłości może ułatwić ich sprywatyzowanie.” Jest koncepcja sprywatyzowania mediów publicznych?
- Nigdy takiej koncepcji nie było. Mówiłem wielokrotnie, przed wyborami i po wyborach, że nie mamy planów prywatyzacyjnych i nie będziemy prywatyzowali mediów publicznych