Grad jak 5 zł i rzeka na ulicy. Ostrzeżenia IMGW. "Powodzie błyskawiczne i superkomórki"
Pogoda daje nam się mocno we znaki. W okolicach Kłobucka w Śląskiem po oderwaniu chmury ulice zamieniły się w rwące rzeki. W okolicach Tymbarku w Małopolsce spadł grad wielkości większych monet. IMGW przedłuża ostrzeżenia, a na burze, ulewy i powodzie błyskawiczne musimy być gotowi w wielu regionach Polski.
Niebezpieczna pogoda przed weekendem to wynik napływu nad Polskę bardzo wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Nad naszym krajem przechodzi groźny falujący front atmosferyczny.
Pogoda. Superkomórki i powodzie błyskawiczne
- Wydaliśmy ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem, które utrzymają się do nocy - przekazała synoptyk IMGW Dorota Pacocha.
Przez Polskę przechodzą gwałtowne burze i gradobicia. Synoptycy ostrzegają też przed ulewami, a co za tym idzie, nie można wykluczyć, że punktowo wystąpi powódź błyskawiczna.
Jak zaznacza serwis dobrapogoda24.pl, miejscami rozwiną się również burze wielokomórkowe, a lokalnie niewykluczona jest superkomórka. To najgroźniejszy rodzaj burzy, który charakteryzuje się wirującym prądem wstępującym powietrza.
Oberwanie chmury, rzeka na ulicach i zniszczenia po gradobiciu
Oberwanie chmury, którego skutkiem były zalane ulice, dotknęło okolice Wręczycy Wielkiej pod Kłobuckiem (woj. śląskie). Serwis klobucka.pl relacjonuje, że we wsi Klepaczka padał grad wielkości piłek do ping-ponga.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Mieszkańcy Klepaczki mówią, że spadający grad uszkodził rośliny w ogródkach i strącił kwiaty z drzew, a godzinę po nawałnicy wszędzie leżała gruba warstwa lodu - dodaje dziennikzachodni.pl. W okolicy zalane zostały piwnice i garaże. Strażacy interweniują też w pobliskich Truskolasach.
Gradobicie dotknęło też okolic miasta Tymbark w woj. małopolskim, a kule gradowe na zdjęciach mieszkańców mają wielkość monet 5-złotowych.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wieczorem burzowe chmury nadciągnęły nad Warszawę.
Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce
Ostrzeżenia IMGW obowiązują w przeważającej części kraju z wyjątkiem województw na wschodnich i zachodnich krańcach Polski. Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że alerty mogą zostać rozszerzone.
Drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego oznacza, że IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Pierwszy - niższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk.