Gowin chciał się pochwalić i... popisał się zupełną ignorancją. W dziedzinie, za którą odpowiada jako minister
Jarosław Gowin wdał się w dyskusję z Radosławem Sikorskim, w której postanowił się pochwalić awansem Uniwersytetu Warszawskiego na prestiżowej liście szanghajskiej. Niestety, przy okazji wyszło na jaw, że minister szkolnictwa wyższego nie ma pojęcia o sposobie, w jaki konstruowany jest najważniejszy międzynarodowy ranking uczelni.
25.08.2017 15:19
Próżno szukać polskich uniwersytetów choćby i w trzeciej (miejsca 201-300) setce listy szanghajskiej. Ranking uczelni, który bierze pod uwagę m.in. cytowania w prestiżowych pismach naukowych, jest dla naszych szkół bezlitosny. Nie przeszkodziło to jednak pochwalić się ministrowi Gowinowi awansem Uniwersytetu Warszawskiego na "początek 4. setki rankingu".
Problem polega na tym, że coś takiego nie istnieje. Poniżej 100. miejsca szkoły w danej "setce" są rozstawione alfabetycznie. Zwrócił na to uwagę Adrian Chmielarz, który pyta ministra: "czy Pan łże czy też jest pan kompletnym amatorem?". Prawdą jest, że UW przeskoczyło z 5. do 4. setki. Oznacza to jednak, że równie dobrze stołeczny uniwersytet mógł awansować z miejsca 500. na 301., co - z 401. na 400. I nie można stwierdzić, że znalazł się na "początku 4. setki rankingu".
To nie jedyny problem Gowina z rozumieniem prostych faktów z dziedziny, za rozumienie której pobiera ministerialną pensję. Polityk twierdzi bowiem, że w czasie rządów PO polskie uniwersytety "systematycznie" spadały. Tymczasem spadek z miejsc 301-400 na miejsca 401-500 zdarzył się już za rządów PiS. Wcześniej UW regularnie było klasyfikowane w 4. setce. Do 5. setki pod rządami PiS spadł też Uniwersytet Jagielloński.
Chmielarz powołuje się także na inny ranking i pozycję Akademii Górniczo-Hutniczej. Ta od roku 2011 do 2017 spadła z miejsca 301. na... 507. Podsumowując swój wywód Chmielarz powtarza swoje pytanie: "czy Pan łże świadomie, czy też jest Pan kompletnym amatorem?".