Gowin: będę przekonywał posłów do poparcia projektu ws. sądów
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że będzie przekonywał posłów, także tych z PO, do poparcia projektu reorganizacji sądów przygotowanych przez jego resort. Drugi, obywatelski projekt służy tylko interesom lokalnych elit - uważa.
Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, który ma zablokować reorganizację sądów rejonowych i połączenie części z nich z większymi jednostkami. Ponadto przedstawiona ma być informacja rządu na temat planów likwidacji części sądów rejonowych.
- Na tym polega demokracja, że się uciera stanowiska. Będę dalej przekonywał wszystkich posłów, także moich kolegów z Platformy, że nie powinni tworzyć ponadpartyjnego frontu obrony prezesów, tylko powinni się skoncentrować na zmianach, które służą obywatelom - powiedział w czwartek dziennikarzom minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
- Ten, tak zwany projekt obywatelski, służy interesom lokalnych elity małych powiatów. Służy zachowaniu blisko 100 stanowisk prezesów sądów - ocenił minister. Zapewnił, że w wyniku reorganizacji żaden sąd nie zniknie. - Wszędzie będą się odbywały rozprawy, tylko nie będzie 79 stanowisk prezesów sądów - powiedział.
Poinformował, że na 7 tys. sędziów pracujących w sądach rejonowych prawie połowa to sędziowie funkcyjni - prezesi, wiceprezesi i przewodniczący wydziałów. - Będzie tak, że sędziowie z tych mniejszych będą jeździli do sądów większych, aby wspierać swoich przeciążonych pracą kolegów - powiedział Gowin.
- Mam nadzieję, że te racjonalne argumenty przeważą nad partykularnym interesem - dodał.
Na początku października minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie, zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r.
Propozycje Gowina od początku krytykowało m.in. PSL, którego posłowie złożyli w sejmie obywatelski projekt ustawy. Według ludowców sejm przyjmując obywatelską propozycję zmieni "upartą postawę" ministra sprawiedliwości. Ponadto wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zapowiedział, że zwróci się do rządu o cofnięcie rozporządzenia ws. reorganizacji małych sądów rejonowych.
W obywatelskim projekcie wymieniono enumeratywnie wszystkie sądy rejonowe w Polsce; projekt miałby wejść w życie od początku stycznia 2013 r. - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą od Nowego Roku reorganizację sądów przez Ministerstwo Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.
Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Krajową Radę Sądownictwa. Rada wskazała, że do czasu rozpoznania sprawy przez TK minister nie powinien korzystać z zaskarżonych przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych.
Resort sprawiedliwości podkreśla z kolei, że zmiany dotyczące sądów rejonowych mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.