Trwa ładowanie...
dvr5lfe
wywiad
02-08-2006 00:30

Gosiewski: nie chcemy niczego nacjonalizować

Rząd chce przygotować w ciągu najbliższego półrocza ponad 200 projektów ustaw, które zreformują finanse publiczne, przyspieszą budowę dróg i mieszkań w Polsce oraz ułatwią walkę z korupcją wśród urzędników państwowych - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, minister Przemysław Gosiewski.

dvr5lfe
dvr5lfe

Gosiewski podkreśla, że proces legislacyjny będzie sprawniejszy dzięki przyjęciu tzw. karty ustawy, która pozwoli na monitorowanie prac legislacyjnych na każdym etapie powstawania ustawy, od projektu do uchwalenia.

Nie chcemy nacjonalizować własności prywatnej, lecz jedynie zabezpieczyć się przed szantażem ze strony zagranicznych przedsiębiorstw, które weszłyby w złej wierze w posiadanie ważnych dla bezpieczeństwa państwa elementów majątku narodowego, np. rurociągów gazowych i przemysłu zbrojeniowego, podobnie jak jest to uregulowane w prawodawstwie europejskim - tłumaczy minister cel przygotowywania ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Jego zdaniem sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni wybierać bardziej odważną linię interpretacyjną prawa, gdyż bardzo wąskie i formalistyczne interpretowanie go może sprawić, że wiele ważnych regulacji zwalczających korupcję albo nie wejdzie w życie albo zostanie osłabionych.

Mówiąc o projekcie ustawy o lustracji majątkowej Przemysław Gosiewski zapowiada, że zgodnie z nową formułą politycy nie tylko będą musieli pokazać swoje majątki, ale również wykazać, w jaki sposób weszli w ich posiadanie. Jest także zamiar rozszerzenia katalogu osób, które będą podlegały przepisom antykorupcyjnym, o dysponentów dużych sum pieniędzy, m.in. o członków zarządu ZUS czy NFZ - mówi "Gazecie Prawnej", minister Przemysław Gosiewski.

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj