Trwa ładowanie...
d3qbkqw
wywiad

Gosiewski: nie chcemy niczego nacjonalizować

Rząd chce przygotować w ciągu najbliższego półrocza ponad 200 projektów ustaw, które zreformują finanse publiczne, przyspieszą budowę dróg i mieszkań w Polsce oraz ułatwią walkę z korupcją wśród urzędników państwowych - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, minister Przemysław Gosiewski.

Share
d3qbkqw

Gosiewski podkreśla, że proces legislacyjny będzie sprawniejszy dzięki przyjęciu tzw. karty ustawy, która pozwoli na monitorowanie prac legislacyjnych na każdym etapie powstawania ustawy, od projektu do uchwalenia.

Nie chcemy nacjonalizować własności prywatnej, lecz jedynie zabezpieczyć się przed szantażem ze strony zagranicznych przedsiębiorstw, które weszłyby w złej wierze w posiadanie ważnych dla bezpieczeństwa państwa elementów majątku narodowego, np. rurociągów gazowych i przemysłu zbrojeniowego, podobnie jak jest to uregulowane w prawodawstwie europejskim - tłumaczy minister cel przygotowywania ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Jego zdaniem sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni wybierać bardziej odważną linię interpretacyjną prawa, gdyż bardzo wąskie i formalistyczne interpretowanie go może sprawić, że wiele ważnych regulacji zwalczających korupcję albo nie wejdzie w życie albo zostanie osłabionych.

Mówiąc o projekcie ustawy o lustracji majątkowej Przemysław Gosiewski zapowiada, że zgodnie z nową formułą politycy nie tylko będą musieli pokazać swoje majątki, ale również wykazać, w jaki sposób weszli w ich posiadanie. Jest także zamiar rozszerzenia katalogu osób, które będą podlegały przepisom antykorupcyjnym, o dysponentów dużych sum pieniędzy, m.in. o członków zarządu ZUS czy NFZ - mówi "Gazecie Prawnej", minister Przemysław Gosiewski.

d3qbkqw

Podziel się opinią

Share
d3qbkqw
d3qbkqw
Więcej tematów