Trwa ładowanie...
d38da2e

Gorzów Wielkopolski: sprawa pożaru katedry. Zarzuty usłyszało dwóch proboszczów

Po kilkunastu miesiącach śledztwa prokurator postawił zarzuty w sprawie pożaru katedry w Gorzowie. Usłyszeli je obecny i były proboszcz katedry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar w gorzowskiej katedrze strażacy gasili przez wiele godzin
Pożar w gorzowskiej katedrze strażacy gasili przez wiele godzin (PAP, Fot: Lech Muszyński)
d38da2e

Pożar w gorzowskiej katedrze wybuchł 1 lipca 2017 roku, podczas popołudniowej mszy. Strażacy gasili go przez kilkanaście godzin. Już w październiku 2017 roku prokuratura poinformowała, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień pojawił się na piątym poziomie wieży, nad dzwonami, a następnie przeniósł się na wyższe kondygnacje.

Śledczy zamówili ekspertyzę, która miała wyjaśnić dlaczego doszło do zwarcia i czy ktoś był za to odpowiedzialny. Czekali na nią przez wiele miesięcy.

Zobacz także: Strażacy walczą z pożarem katedry w Gorzowie

d38da2e

W poniedziałek portal gorzowianin.com poinformował, że prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom: byłemu i obecnemu proboszczowi, którzy zarządzali zabytkowym obiektem.

- Byłemu proboszczowi katedry Zbigniewowi S. zarzucono, że od 06.08.2007 roku do 31.07.2012 roku w Gorzowie sprowadził zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru w ten sposób, że jako zarządca obiektu budowlanego nie wykonywał obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego - wieży katedralnej, stanowiącej odrębną strefę pożarową - związanych z jego utrzymaniem w należytym stanie technicznym i użytkowaniem w sposób zgodny z przepisami. Z kolei obecny proboszcz Zbigniew K. usłyszał taki sam zarzut, tyle że odpowiada za czyn popełniony w okresie od 01.08.2012 roku do 01.07.2017 roku - wyjaśnił portalowi gorzowianin.com Roman Witkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili złożenia wyjaśnień. Duchownym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Zobacz także: Pożar katedry pod kontrolą, trwa dogaszanie

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

d38da2e

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Źródło: gorzowianin.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Nie, panie prezesie!". Stanowczy apel prezydenta Wrocławia do Jarosława Kaczyńskiego

d38da2e

Podziel się opinią

Share

d38da2e

d38da2e
Więcej tematów