Trwa ładowanie...
21-03-2008 04:30

Gorbaczow modli się z franciszkanami w Asyżu

Bazylika świętego Franciszka we włoskim Asyżu. Przed głównym ołtarzem, gdzie znajduje się krypta z ciałem patrona Italii, w ciszy klęczą wierni oraz bracia franciszkanie. Wśród nich niezauważony modli się Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR - pisze "Dziennik".

Gorbaczow modli się z franciszkanami w AsyżuŹródło: AFP
dn6m574
dn6m574

Niezwykły pielgrzym medytujący w kaplicy razem ze swoją córką Iriną zwrócił uwagę zakonników. Wizyta Gorbaczowa była dla nas wielkim zaskoczeniem - opowiada "Dziennikowi" gwardian bazyliki, brat Vincenzo Coli. Co ciekawe, nikt z modlących się obok niego wiernych go nie rozpoznał - dodaje.

Brat Vincenzo wraz z rzecznikiem franciszkanów bratem Enzo Fortunato oprowadzali w miniony weekend 77-letniego emerytowanego polityka po całej bazylice. Jak twierdzą, udało im się sprowadzić rozmowę na tematy religijne. Były prezydent ZSRR wypytywał ich o pisma teologiczne na temat życia świętego Franciszka i poprosił o pokazanie obrazu "Sen ze Spoleto". Przedstawia on moment, gdy Franciszek przebywa na wyprawie wojennej w Apulii i w trakcie snu ukazuje mu się Bóg, który pyta go, czy chce za Nim pójść. Potem twierdził, że ta chwila zdecydowała o jego powołaniu.

Dla mnie święty Franciszek jest jak drugi Chrystus. Jego historia odegrała ważną rolę w moim życiu. To dzięki niemu zyskałem wiarę, dlatego bardzo chciałem tu przyjechać - miał wyznać Gorbaczow mnichom, tłumacząc swoją fascynację średniowiecznym wędrownym mistykiem.

Pod koniec wizyty bracia podarowali Gorbaczowowi książkę "Wszyscy jesteśmy franciszkanami", w której obecni prezydenci Włoch, Brazylii, Egiptu i Autonomii Palestyńskiej piszą o świętym.

dn6m574

Kiedy Michaił Gorbaczow stał na czele ZSRR, przywódca kraju musiał być ateistą, przynajmniej oficjalnie. Dlatego tylko nieliczni wiedzieli, że jako dziecko przyszły twórca "pieriestrojki" został potajemnie ochrzczony przez rodziców. Według plotek, Gorbaczow przestał ukrywać swoją wiarę po spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II w 1989 r.

We współczesnej Rosji demonstrowanie religijności przez polityka jest w dobrym tonie. Od czasów Borysa Jelcyna tamtejsi przywódcy uczestniczą w najważniejszych nabożeństwach w roku - pisze "Dziennik". (PAP)

dn6m574
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn6m574
Więcej tematów