Trwa ładowanie...

Goran Bregović nie zagra na Life Festiwal Oświęcim, bo wystąpił na Krymie

Organizatorzy zaplanowanego na czerwiec Life Festival Oświęcim odwołali koncert Gorana Bregovicia. Powodem takiej decyzji był marcowy występ muzyka w Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.
Share
Goran Bregović miał być ambasadorem tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim
Goran Bregović miał być ambasadorem tegorocznej edycji Life Festival OświęcimŹródło: AKPA, Fot: Stanisław Mikulski
dwqqrae

Goran Bregović miał być ambasadorem tegorocznej edycji oświęcimskiego festiwalu; po kilkunastoletniej przerwie planowano jego występ na jednej scenie razem z Kayah.

Jak podkreślili organizatorzy Life Festival Oświęcim, serbski muzyk miał być jedną z gwiazd koncertu realizowanego pod hasłem "Artyści przeciwko wojnie". "26 marca Goran Bregovic wystąpił w Sewastopolu, na terenie zaanektowanego przez Rosję Krymu (...) Dlatego też publiczne wypowiedzi artysty po koncercie, w których Bregović bagatelizował fakt wystąpienia na zaanektowanych bezprawnie terenach, a także jednocześnie dystansował się od potępienia zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie, są sprzeczne z wartościami, które przyświecają twórcom i pomysłodawcom Life Festivalu" - zaznaczono w komunikacie.

Według organizatorów festiwalu postawa Gorana Bregovicia w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego zrezygnowano z powierzenia mu misji ambasadora tegorocznej edycji festiwalu oraz odwołano jego występ.

dwqqrae

"W tym roku, w dobie wojny prowadzonej w bezpośredniej bliskości za wschodnią granicą Polski, antywojenne przesłanie Life Festivalu jest szczególnie ważne i powinno być słyszalne w swoim przekazie wyjątkowo głośno, dobitnie i wyraźnie" - podkreślili organizatorzy.

Z tego samego powodu został już odwołany koncert Bregovicia, który miał się odbyć w połowie maja w Kijowie.

Czterodniowy, 6. Life Festival Oświęcim rozpocznie się 17 czerwca. Wystąpią podczas niego m.in. brytyjski zespół UB40 z wokalistą Alim Campbellem, Jessie Ware, holenderski zespół Kensington, Republika, a także Mela Koteluk i Sebastian Riedel z formacją Cree. Do grona wykonawców koncertu, realizowanego pod hasłem "Artyści przeciwko wojnie", dołączyli również kolejni muzycy - ukraiński projekt Taras Czubaj & Kozak System.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 r. Jego ideą jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Przesłanie wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów oraz martyrologii Polaków i innych narodów. Na festiwalu występowali już m.in. James Blunt, Peter Gabriel, Sting, Eric Clapton i zespół Soundgarden.

dwqqrae

Podziel się opinią

Share
dwqqrae
dwqqrae
Więcej tematów