Trwa ładowanie...
01-05-2004 01:55

Górale pocięli graniczny szlaban


Punktualnie o północy z piątku na sobotę
górale z Polski i Słowacji pocięli piłami symboliczny szlaban na
przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Potem bawili się
wspólnie na granicznym moście, radując się z likwidacji granic i
wejścia obydwu krajów do Unii Europejskiej.

Górale pocięli graniczny szlabanŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
dfdraq2
dfdraq2

W związku z faktem, że prawdziwe szlabany graniczne są metalowe, a poza tym - jak tłumaczą pogranicznicy - przez jakiś czas będą jeszcze potrzebne, górale przywieźli na Łysą Polanę własny szlaban z drewna.

Biało-czerwoną barierę ustawiono na granicznym moście nad rzeką Białką, która w tej części Tatr dzieliła dotąd obydwa kraje. W ruch poszły piły, a piłującym - jak to zwykle bywa u górali - przygrywała góralska kapela. Jako pierwsi chwycili piłę wójt przygranicznej gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła i primator związku miast Vysoke Tatry Jan Mokos. Wznoszono okrzyki: "Europa bez granic!", "Wolna Europa!".

Na imprezę zorganizowaną przez przygraniczne samorządy przybyło ponad 500 górali oraz turystów z obydwu stron rzeki. Niektórzy starali się przekroczyć granicę jeszcze przed północą, aby zachować w paszportach na pamiątkę stemple kontroli granicznej z datą 30 kwietnia. Zabierano też fragmenty pociętego szlabanu.

Jak podkreślił komendant Granicznej Placówki Straży Granicznej Łysa Polana, major Grzegorz Skrzypek, szlabany na polsko- słowackiej granicy znikną dopiero w chwili wejścia Polski do Układu z Schengen. "Myślę, że potrwa to około dwóch lat. Wtedy ostatecznie zniknie kontrola graniczna na wewnętrznych granicach UE" - powiedział dziennikarzom.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj