Godziny dla seniorów. Kto może robić zakupy? Kiedy obowiązuje?

Godziny dla seniorów ułatwiają robienie zakupów osobom starszym. Po wprowadzeniu w życie pierwszego etapu odmrażania gospodarki doszło jednak do zmian. Godziny dla seniorów zostały ograniczone.

Godziny dla seniorów. Kto może robić zakupy? Kiedy obowiązuje?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Godziny dla seniorów powstały z myślą o osobach najstarszych, które są w grupie wysokiego ryzyka po zakażeniu koronawirusem. Żeby ułatwić im robienie zakupów, a także zmniejszyć ryzyko zakażenia, rząd wyznaczył określony okres, w którym zakupy mogą robić tylko seniorzy powyżej 65. roku życia.

Godziny dla seniorów w pierwszej wersji obowiązywały w godzinach 10-12 przez cały tydzień. Po wprowadzeniu w życie pierwszego etapu odmrażania gospodarki, godziny dla seniorów odbywają się w godzinach 10-12, ale tylko w tygodniu. W weekendy zostały usunięte.

Godziny dla seniorów i etapy odmrażania gospodarki. Czego się spodziewać?

W środę premier Mateusz Morawiecki ma poinformować o wprowadzeniu w życie 2. etapu odmrażania gospodarki. Konferencja prasowa została zaplanowana na godzinę 10.

Na razie nie wiadomo, jakie luzowanie obostrzeń obejmie 2. etap odmrażania gospodarki. Niewykluczone, że zmiana zasad dotknie funkcjonowania galerii handlowych i otwarcia hoteli. Pojawiają się również informacje, że premier może poinformować o otwarciu szkół i żłobków, tak, aby pod opieką nauczycieli można było zostawić najmłodsze dzieci.

Etapy odmrażania gospodarki zostały ogłoszone przez Rząd w połowie kwietnia. "Powrót do normalności" podzielono na 4 etapy. W ramach pierwszego otwarto parki i lasy, a także zwiększono limity osób w sklepach i miejscach kultu. Kolejne etapy odmrażania gospodarki zakładały:

II etap

  • otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
  • otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

III etap

  • otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych
  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
  • gastronomia - umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
  • wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności) organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I-III - ustalona max. liczba dzieci w sali

IV etap

  • otwarcie salonów masażu i solariów
  • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
  • teatry i kina będą działały w nowym reżimie sanitarnym

Zobacz też: Opaski z nadajnikiem dla osób na kwarantannie? Jest reakcja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)