PolskaGodzina "W" w Warszawie. Miasto stanęło

Godzina "W" w Warszawie. Miasto stanęło

O godz. 17 w stolicy oraz innych miastach zawyły syreny alarmowe w hołdzie dla Powstańców Warszawskich. W tzw. godzinę "W" na ulicach zatrzymali się przechodnie oraz samochody.

Godzina "W" w Warszawie. Miasto stanęło
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Główne uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Pomniku Gloria Victis. W wydarzeniach udział wzięli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, którzy złożyli wieniec pod pomnikiem w asyście powstanców. Kwiaty zostawili także marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po upamiętnieniu poległych w Powstaniu Warszawskim odegrano hymn narodowy.

Warszawiacy, jak co roku, zebrali się na Rondzie Dmowskiego. Po minucie ciszy stolica uczciła powstańców brawami. Jak podaje Michał Szymanderski z Obywateli RP Stołeczny Ratusz rozwiązał marsz ONR i Młodzieży Wszechpolskiej w centrum miasta. Powodem miały być nielegalne symbole na koszulkach uczestników propagujące ustrój totalitarny. Policja nawoływała zgromadzonych, aby się rozeszli.

Sporo osób stawiło się też na Placu Zamkowym. Zgromadzeni utworzyli tam Kotwicę, czyli symbol Polski Walczącej. Skandowali też okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!".

Akcja nie kończy się razem z Godziną "W". O godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w hołdzie ofiarom PW złożone zostaną wieńce przy pomniku Polegli-Niepokonani. O godz. 20 na Placu Piłsudskiego zgromadzeni śpiewać będą powstańcze piosenki. O godz 21. na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. Płomień będzie palił się przez 63 dni.

Obchody Powstania Warszawskiego trwają od samego rana. O godz. 10 Wirtualna Polska Spełniła Marzenie Powstańca Stanisława Majewskiego. Tysiące ludzi pojawiły się na Skwerze Pamięci Batalionu AK "Zaremba-Piorun".

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 powstańcy zaatakowali żołnierzy niemieckich we wszystkich dzielnicach Warszawy, tym samym rozpoczynając powstanie, które trwało 63 dni.

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (84)