Godzina "W" w Warszawie. Miasto stanęło
O godz. 17 w stolicy oraz innych miastach zawyły syreny alarmowe w hołdzie dla Powstańców Warszawskich. W tzw. godzinę "W" na ulicach zatrzymali się przechodnie oraz samochody.
Główne uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Pomniku Gloria Victis. W wydarzeniach udział wzięli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, którzy złożyli wieniec pod pomnikiem w asyście powstanców. Kwiaty zostawili także marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po upamiętnieniu poległych w Powstaniu Warszawskim odegrano hymn narodowy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Warszawiacy, jak co roku, zebrali się na Rondzie Dmowskiego. Po minucie ciszy stolica uczciła powstańców brawami. Jak podaje Michał Szymanderski z Obywateli RP Stołeczny Ratusz rozwiązał marsz ONR i Młodzieży Wszechpolskiej w centrum miasta. Powodem miały być nielegalne symbole na koszulkach uczestników propagujące ustrój totalitarny. Policja nawoływała zgromadzonych, aby się rozeszli.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Sporo osób stawiło się też na Placu Zamkowym. Zgromadzeni utworzyli tam Kotwicę, czyli symbol Polski Walczącej. Skandowali też okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Akcja nie kończy się razem z Godziną "W". O godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w hołdzie ofiarom PW złożone zostaną wieńce przy pomniku Polegli-Niepokonani. O godz. 20 na Placu Piłsudskiego zgromadzeni śpiewać będą powstańcze piosenki. O godz 21. na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. Płomień będzie palił się przez 63 dni.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Obchody Powstania Warszawskiego trwają od samego rana. O godz. 10 Wirtualna Polska Spełniła Marzenie Powstańca Stanisława Majewskiego. Tysiące ludzi pojawiły się na Skwerze Pamięci Batalionu AK "Zaremba-Piorun".
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 powstańcy zaatakowali żołnierzy niemieckich we wszystkich dzielnicach Warszawy, tym samym rozpoczynając powstanie, które trwało 63 dni.
Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl