Godło Polski może być plagiatem? Nowe ustalenia historyka z Kielc
Polskie godło, według powszechnej wiedzy, powstało w 1927 roku. Jednak najnowsze badania jednego z kieleckich historyków zaczynają podważać ten fakt.
Polskie godło, na bazie faktów historycznych, zostało zaprojektowane przez profesora Zygmunta Kamińskiego w 1927 roku. W zeszłym roku jednak ukazała się książka dra Jerzego Michty pt. „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce”. Według kieleckiego autora, nasze godło to głównie kalka medalu stworzonego przez francuską rzeźbiarkę, Elisę Beetz-Charpentier.
Jak można zauważyć, oba orły są do siebie bardzo podobne.
„Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny" – twierdzi dr Jerzy Michta.
Według jego analizy, podobne są także ogony i korpusy. Również nogi mają zbliżone do siebie cechy: upierzenie, kształt czy proporcje skoku, palców i pazurów.
Nie jest to wyłącznie opinia dra Jerzego Michty. Andrzej Ludwik Włoszczyński, specjalista od symboliki narodowej, doszedł do podobnych wniosków analizując wizerunki obu orłów.
"Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam" - pisze Andrzej Ludwik Włoszczyński na swoim blogu OrliDom.pl
Medal z Francji powstał ku pamięci Ignacego Jana Paderewskiego. Dr Jerzy Michta sądzi, że godło zaprojektowane przez prof. Zygmunta Kamińskiego to zwykły plagiat.
„Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione. Medal wykonała paryska mennica. Posiadaczem jednego z egzemplarzy jest Muzeum Warszawy” – powiedział dr Michta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Sprawa godła Polski jest bardzo aktualna. Według ostatnich informacji, Ministerstwo Kultury powierzyło stworzenie nowych wersji polskiego orła, które mają być oparte na pracy prof. Zygmunta Kamińskiego.