Gminy kupiły sobie tytuły "Fair Play"
Trzy zachodniopomorskie gminy szczycą się
tytułami "Gminy Fair Play", które za kilka tysięcy złotych po
prostu kupiły. Gminy, które wcześniej taki certyfikat nabyły,
twierdzą, że nie przyniosło to żadnych korzyści - pisze "Głos
Szczeciński".
Konkurs na gminę "Fair Play", czyli przyjazną inwestorom, organizuje od dwóch lat Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym z Gdyni. Według gazety, za tą szumną nazwą stoi komercyjne przedsięwzięcie grupy biznesmenów, którzy do obsługi konkursu powołali zwykłą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Regulamin konkursu przewiduje, że w zależności od wielkości gminy za certyfikat "Fair Play" trzeba zapłacić organizatorowi od 4,5 do 13,5 tys. zł. Tytuł przyznawany jest po zebraniu przez organizatorów opinii o samorządzie od lokalnych przedsiębiorców. "Głos Szczeciński" uważa, że pochwały zebrać nietrudno, bo listę przedsiębiorców do przepytania dostarcza organizatorowi sam samorząd. (mp)
Sprostowanie nadesłane przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Konkurs i Program Certyfikacyjny „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, a tytuły przyznawane są tylko tym gminom, które przeszły procedurę weryfikacyjną, składającą się z audytu i losowego badania inwestorów. W ramach audytu przeprowadzane są otwarte dla mediów i przedsiębiorców spotkania weryfikacyjne z przedsiębiorcami działającymi na terenie danej gminy i z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców, dostawcami mediów (zakłady energetyczne, zakłady wodociągów i kanalizacji, usługi telekomunikacyjne) oraz instytucji z otoczenia biznesu (banki, fundusze ubezpieczeniowe). Lista tych organizacji jest ustalana przez organizatorów, a nie przez gminę.
Badanie inwestorów obejmuje losowo wybrane firmy, wylosowane przez organizatorów z listy wszystkich inwestycji prowadzonych na terenie gminy. Badanie pozwala na przygotowanie tzw. analizy benchmarkingowej, określającej miejsce, jakie pod względem obsługi inwestorów zajmuje gmina na tle innych gmin w całej Polsce, w 20 obszarach. Gmina w ramach programu otrzymuje też raport benchmarkingowy, pokazujący działania niezbędne do poprawy obsługi procesu inwestycyjnego. Poza raportem benchmarkingowym gminy otrzymują w ramach programu szeroką promocję. Lista publikacji prawych, audycji radiowych i telewizyjnych oraz i informacje o innych korzyściach dla gmin znajdują się na stronach internetowych programu www.fairplay.pl