Trwa ładowanie...
12-12-2014 08:20

Gminna pomoc publiczna na nowych zasadach

Program wsparcia w formie zwolnień z podatków od nieruchomości ?i środków transportowych rada uchwali bez opinii prezesa UOKiK.

Gminna pomoc publiczna na nowych zasadachŹródło: rp.pl, fot: rp.pl
dwf7b5q
dwf7b5q

Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, dzięki któremu uchwalanie przez gminy programów pomocy publicznej dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie łatwiejsze. Uproszczenie procedur umożliwia nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 651/2014.

Bez notyfikacji

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w latach 2008-2014 takie programy uchwaliło tylko 159 gmin, a mniej niż połowa z nich udzieliła pomocy. Głównie dlatego, że procedury z tym związane były skomplikowane.

72 mln zł wyniosła wartość pomocy publicznej udzielonej przez gminy w latach 2008-2014

dwf7b5q

- Rozporządzenie umożliwi gminom uchwalanie programów pomocy bez notyfikacji Komisji Europejskiej. Również opinia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy ministra rolnictwa i rozwoju wsi nie będzie wymagana - wyjaśnia Artur Radziwiłł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. - Pozwoli także na udzielanie pomocy w postaci zwolnień w podatkach lokalnych na kulturę i zachowanie dziedzictwa narodowego, na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz na infrastrukturę lokalną - dodaje wiceminister.

- Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła projekt bez zastrzeżeń - mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

159 gmin uchwaliło programy pomocy w latach 2008-2014, ale jedynie 69 samorządów jej udzieliło

Udzielana przez gminy pomoc publiczna to przede wszystkim zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. O tym, czy te zwolnienia zostaną zastosowane, będzie decydowała rada danej gminy.

dwf7b5q

Koszty jeszcze trudne do oszacowania

A ponieważ jest to jej autonomiczna decyzja, trudno na razie oszacować koszt wejścia w życie regulacji.

Skutki finansowe przyjęcia programu pomocowego mają być zaakceptowane przez gminę, której będą dotyczyć, a nie narzucone z góry, na co samorząd nie ma wpływu - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W ocenie Ministerstwa Finansów straty w podatkach lokalnych tych gmin, które na uchwalenie programu pomocy się zdecydują, zostaną zrekompensowane większymi wpływami z innych podatków, na przykład z PIT i CIT.

Rozporządzenie pomocowe wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i ma obowiązywać do końca 2020 r.

dwf7b5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwf7b5q
Więcej tematów