Gmina Kraków zaniepokojona prywatyzacją Elektrowni Skawina
Gmina Kraków jest zaniepokojona możliwością powstania monopolu w produkcji energii cieplnej dla miasta w związku z dopuszczeniem Elektrociepłowni Kraków S.A. na krótką listę dla Elektrowni Skawina S.A. - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta, Paweł Zorski.
12.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Boimy się zmonopolizowania lokalnego rynku energii cieplnej przez jednego producenta i w związku z tym niepokoi nas dopuszczenie Elektrociepłowni Kraków S.A. na krótką listę w prywatyzacji Elektrowni Skawina S.A. - powiedział Zorski.
Elektrociepłownia Kraków S.A., należąca do francuskiego koncernu energetycznego Electricite de France (EDF), dostarcza około 80% ciepła dla Krakowa. Pozostałe 20% zapewnia elektrownia w Skawinie.
Konkurencja na tym rynku jest zjawiskiem pozytywnym, gdyż pozwala na tańszy zakup energii cieplnej - stwierdził Zorski, dodając, że gmina na razie analizuje sytuację i w razie potrzeby wystąpi ze swoją opinią do Ministerstwa Skarbu Państwa.
W poniedziałkowym komunikacie MSP poinformowało, że na krótką listę do prywatyzacji Elektrowni Skawina zostało zakwalifikowanych pięć podmiotów.
Obok Elektrociepłowni Kraków S.A.. znalazły się na niej także: IW Enpol Sp. z o.o. z Gliwic, PSEG Poland Distribution B.V z Rotterdamu, Societe Nationale d'Electricite et de Thermique z Cadex oraz The Central and Eastern Europe Power Fund Limited z Hamilton.
Resort zamierza sprzedać 80% akcji spółki. Po świętach wielkanocnych potencjalni inwestorzy przystąpią doograniczonego badania spółki, tzw. due diligence. Prawdopodobnie każda z nich będzie miała tydzień na zbadanie firmy. Proces ten zakończy się składaniem ofert ostatecznych, co powinno nastąpić do czerwca.
Zorski poinformował, że gmina Kraków, jako główny odbiorca ciepła produkowanego przez Skawinę, jest zainteresowana uzyskaniem części akcji tej elektrowni podczas jej prywatyzacji. Podobne działania - jednak nieskuteczne - podejmowano przy prywatyzacji Elektrociepłowni Kraków S.A..
W jego opinii w grę mogłaby wchodzić m.in. wymiana części akcji między elektrownią w Skawinie i należącym w całości do gminy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. (MPEC).
Elektrownia Skawina S.A. jest producentem energii elektrycznej oraz ciepła dla potrzeb Skawiny oraz zachodniej części Krakowa. Zatrudnia około 750 osób.
Firma dysponuje 11 kotłami parowymi, siedmioma turbozespołami o łącznej zainstalowanej mocy 590 MWe oraz hydrogeneratorem mocy 1,6 Mwe.
Elektrownia ma możliwość produkcji około 4.000.000 MWh energii elektrycznej rocznie. Głównymi odbiorcami energii elektrycznej są zakłady energetyczne w Krakowie i Tarnowie oraz Beskidzka Energetyka S.A. w Bielsku Białej.
Największym odbiorcą wytwarzanego w Elektrowni Skawina ciepła jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie.
Elektrownia Skawina S.A. osiągnęła w 2000 r. 260 mln zł przychodów ze sprzedaży w stosunku do prawie 243 mln zł przychodów ze sprzedaży w 1999 r.
W 2000 r. skawińska elektrownia wykazała stratę, która wynika głównie z konieczności utworzenia rezerw zaleconych przez audytora oraz poniesionych nakładów remontowych. W 1999 r. Elektrownia Skawina SA miała 1,061 mln zysku netto. (jd)