Głosowanie nad budżetem wcześniej?
Nie wiadomo, czy głosowanie w Sejmie nad projektem ustawy budżetowej na 2006 rok odbędzie się w sobotę. Jak powiedział marszałek Marek Jurek, termin głosowania zależy m.in. od tego, czy rząd złoży autopoprawkę do projektu budżetu.
09.01.2006 | aktual.: 09.01.2006 18:02
Sprawą terminu głosowania nad budżetem zajmowało się w poniedziałek prezydium Sejmu.
Według Marka Jurka, gdyby prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę autorstwa LPR przewidującą "becikowe" dla wszystkich matek, pieniądze na jej realizację muszą się znaleźć w budżecie - chodzi o ok. 300-400 mln zł. Środki na ten cel można uzyskać przesuwając wspomnianą kwotę z innej pozycji w budżecie albo zwiększając deficyt budżetowy. Na decyzję w sprawie tej ustawy prezydent ma czas do 18 stycznia.
Marszałek nie wie jeszcze, czy rząd złoży autopoprawkę dotyczącą "becikowego". Jeśli tak się stanie, autopoprawką musi się zająć sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała, że nie będzie kolejnej autopoprawki rządu do budżetu. Rząd pana premiera Marcinkiewicza przedłożył autopoprawkę, w której wyraził swoje oczekiwania co do korekt w projekcie przygotowanym przez poprzedni rząd i na tym należy zakończyć - oświadczyła.
Marszałek zaznaczył, że jeśli autopoprawki (nowej) nie będzie, a posłowie zgodzą się na skrócenie procedury pracy nad projektem budżetu, to w czwartek odbyłoby się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej, a w sobotę - trzecie, czyli głosowanie nad poprawkami i nad całością ustawy.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, drugie czytanie projektu ustawy może się odbyć nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom sprawozdania komisji - chyba że Sejm postanowi inaczej. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o projekcie ustawy budżetowej na rok 2006 posłowie otrzymali w miniony piątek i w związku z tym drugie czytanie może się odbyć w nadchodzący piątek, albo wcześniej - o ile zgodzą się na to posłowie.
Ewentualne poprawki do projektu zgłoszone w drugim czytaniu muszą być przedmiotem prac Komisji Finansów Publicznych. Jeśli drugie czytanie odbyłoby się np. w piątek, przeprowadzenie głosowania w sobotę byłoby trudne. A - jak powiedział marszałek - jeśli posłowie nie zgodzą się na przyspieszenie prac nad projektem budżetem, drugie czytanie projektu odbędzie się właśnie w piątek.
Uchwalonym budżetem zajmuje się następnie Senat; jeśli wprowadzi poprawki, ustawa określająca dochody i wydatki państwa odsyłana jest do Sejmu.
Zgodnie z konstytucją, jeśli w ciągu czterech miesięcy od dnia złożenia w Sejmie projektu ustawy budżetowej (w tym przypadku było to 30 września) nie zostanie ona przedstawiona prezydentowi do podpisu, wówczas może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.