Trwa ładowanie...
dstxo00

Głosowanie korespondencyjne – zasady. Wybory 2020

W tym roku, podczas wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, oprócz głosowania w lokalach wyborczych, chętni mogą zagłosować w formie korespondencyjnej. Osoby, które zadeklarują chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymają pakiety wyborcze, które zostaną im dostarczone pod wskazany adres.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - podstawowe zasady
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - podstawowe zasady (Getty Images)
dstxo00

Głosowanie korespondencyjne w wyborach 2020. Co wchodzi w skład pakietu wyborczego?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Pakiety wyborcze zostaną dostarczone osobom, które zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego, do 23 czerwca, a w przypadku tych, którzy zostaną objęci kwarantanną lub izolacją po 16 czerwca, pakiety wyborcze będą dostarczane do piątku 26 czerwca.

dstxo00

Głosowanie korespondencyjne - zasady głosowania. Jak poprawnie oddać głos? Jak głosować korespondencyjnie w wyborach 2020?

Wyborca, który głosuje korespondencyjnie, musi wypełnić kartę do głosowania i umieścić ją w przeznaczonej na dokument do głosowania kopercie. Kopertę należy zakleić i włożyć do koperty zwrotnej.

Następnie wyborca wypełnia oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, które również umieszcza w kopercie zwrotnej. Kopertę zakleja, opatrując ją adresem i numerem właściwej komisji wyborczej.

Gdzie przekazać kopertę zwrotną? W dniu wyborów, czyli w niedzielę 28 czerwca, w godzinach głosowania, wyborca może dostarczyć kopertę osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.

dstxo00

Głosowanie korespondencyjne. Kiedy głos jest nieważny?

Głos jest nieważny wtedy, gdy znak "X” zostanie postawiony przy więcej niż jednym kandydacie. Również niepostawienie znaku "X” w ogóle jest równoznaczne z nieważnym głosem.

Nie bierze się natomiast pod uwagę kart do głosowania, jeśli w danej kopercie nie było wypełnionego i podpisanego oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu lub dane zostały wpisane nieczytelnie. Karty do głosowania z kopert, które nie zostały zaklejone, również nie biorą udziału w głosowaniu.

Zobacz wideo: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Balcerowicz odpowiada na pytanie o to, na kogo zagłosuje

dstxo00

Podziel się opinią

Share
dstxo00
dstxo00
Więcej tematów