Komunikat pałacu. Prezydent zwrócił się do TK
Andrzej Duda w trybie kontroli prewencyjnej skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę Kodeksu wyborczego. Nowela wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do PE. Powodem jest m.in. brak możliwości takiego głosowania w wyborach samorządowych dla osób będących na kwarantannie i w izolacji.
18.07.2024 | aktual.: 18.07.2024 13:36
Prezydent podnosi też, że w sejmowych pracach nad nowelą nie uczestniczyli Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik.
Obecnie w każdych wyborach głosować korespondencyjnie może wyłącznie wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz taki, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.
Natomiast zgodnie nowelizacją Kodeksu wyborczego, którą 14 czerwca uchwalił Sejm, głosować korespondencyjnie w wyborach może każdy wyborca, zarówno w kraju jak i za granicą, z wyjątkiem głosowania w wyborach samorządowych. Wyjątek ten nie będzie miał zastosowania w przypadku wyborcy niepełnosprawnego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: poseł Matecki na celowniku służb? "Nie chciałbym wyrokować"
Sejm przyjął ustawę autorstwa KO. Prezydent ma watpliwości
Jak wskazano w komunikacie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda zarzuca autorom noweli, że przepisy wyłączające możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób podlegających kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych w wyborach samorządowych są niezgodne z przepisem Konstytucji
Prezydent powołał się na przepis ustawy zasadniczej, mówiący o tym, że "obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat". Jak zaznaczono, Konstytucja stanowi, że "wszyscy są wobec prawa równi" i "wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".
Ponadto - jak podkreślono w komunikacie - przebieg procesu legislacyjnego nad nowelizacją Kodeksu wyborczego na wszystkich jego etapach uzasadnia także potrzebę zbadania, czy ustawa pochodzi od organu spełniającego konstytucyjne wymogi przedstawicielstwa i sprawowania mandatu oraz organu o właściwym składzie. W tym kontekście przywołano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca br. - TK orzekł wówczas, że nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia br. jest niekonstytucyjna, ponieważ do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Przeczytaj też:
Źródło: Kancelaria Prezydenta/PAP/WP Wiadomości