Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Na mocy Ustawy z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, "Wyborca może głosować korespondencyjnie”. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?Źródło: Getty Images
dmdc8se
dmdc8se

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli głosować w lokalach wyborczych, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Wówczas na wskazany adres otrzymają pakiet wyborczy, zawierający m.in. kartę do głosowania.

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić?

Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić bezpośrednio w urzędzie gminy, w której jesteśmy na spisie wyborców. Jeśli nie możemy udać się do urzędu osobiście, możemy wysłać wniosek pocztą tradycyjną.

Najszybciej jednak zgłoszenia dokonamy przez internet. Potrzebny nam będzie tylko profil zaufany lub e-dowód, dzięki którym potwierdzimy tożsamość. Wystarczy, że wejdziemy na portal www.gov.pl, a tam wybierzemy e-usługę "Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce”. Następnie klikamy przycisk "Zgłoś zamiar głosowania” i postępujemy zgodnie z instrukcją, czyli logujemy się profilem zaufanym lub e-dowodem i wypełniamy wniosek. Większość naszych danych jest już wpisana. Sprawdzamy tylko czy wszystko się zgadza, dodajemy numer telefonu lub e-mail, by urzędnik mógł się z nami w razie potrzeby skontaktować, i wysyłamy zgłoszenie.

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić i o czym pamiętać?

Zgłaszając chęć głosowania korespondencyjnego, musimy podać adres z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. "Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy” – wyjaśnia Serwis RP.

dmdc8se

Co ważne, zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w 2020 r. W przypadku drugiej tury wyborów, pakiet wyborczy dostaniemy na ten sam adres, który podaliśmy w zgłoszeniu przed wyborami prezydenckimi 28 czerwca.

Zobacz także: Wybory 2020. Włodzimierz Czarzasty krytykuje "Kartę Rodziny"

dmdc8se
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmdc8se
Więcej tematów