Głośny rechot w miejskiej dżungli
Żyjące na Tajwanie żaby nauczyły się korzystać z elementu infrastruktury, systemu kanalizacji burzowej, za pomocą której wzmacniają swoje wokalne popisy podczas godów. Zjawisko to opisano w "Journal of Zoology".
Miasta się rozrastają, a ich dawni mieszkańcy - zwierzęta - stają często przed wyborem: opuścić dotychczasowe środowisko albo się przystosować. Żyjące na Tajwanie żaby drzewne Kurixalus diootocus poradziły sobie w tej sytuacji koncertowo. Nauczyły się wykorzystywać system kanalizacji burzowej jako naturalny wzmacniacz dla swoich godowych pieśni.
Populację tych żab, żyjącą w południowo-wschodniej części Tajpej, obserwował ostatnio zespół dr Y. Kirk Lin z National Taiwan University. Jak zauważają naukowcy w publikacji z badań, betonowe elementy kanalizacji to jeden z typowych elementów krajobrazu przedmieść i wsi Tajwanu, a sieci kanałów i rurociągów ciągną się wzdłuż większości ulic i chodników. Naukowcy potwierdzili, że te miniaturowe, przydrożne rynny służą żabom do wzmacniania godowego rechotu.
Żabi wokal wydobywający się z betonowych "wąwozów" ma większą intensywność dźwięku. System akustyczny zwiększa zarówno średnią, jak i maksymalną siłę głosu. Do tego odgłosy wybrzmiewają dłużej, niż rechot niosący się w naturalnym, niezabudowanym krajobrazie.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">